BringThemHomeNow#

הילה גורנת ביקרה בהשקת קטגוריית Sexual wellness של סופר פארם וחזרה עם מסקנות

לא כל יום משיקים קטגוריה כזו מיוחדת ברשת הפארם הגדולה בישראל. ואכן, השקת קטגוריית הSexual Wellness של סופר-פארם הייתה מקסימה. אבל היא פערה בור לכמה ארוכה הדרך שעלינו ללכת – בתפיסות מיניות ופמיניזם בפרט

סופר-פארם עשו שירות מדהים לכולנו כבר לפני שנים, כשהתחילו למכור דרך יבואנים ישראלים חלוצים בתחומם מוצרים קלאסיים ובסיסיים של בריאות מינית – חומר סיכה, קונדומים, ואפילו ויברטורים קטנים של דורקס שאפשר היה למצוא על המדף גם לפני 10 שנים, ובכל הארץ – לא רק בתל אביב, גם בירושלים ובני ברק. כבר תקופה שקטגוריית הSexual Wellness נמצאת באתר תחת קטגוריית בריאות. מה נשתנה עכשיו? ההיקף.

צילום – רפי דלויה

הסיפור הוא כזה – ישראל היא מדינה שמרנית. מאד. זה לא מפתיע שהתקציב לטיפולי פוריות כאן הוא מהגדולים בעולם בעוד נשים צריכות להיוועץ עם רב ועדה להפסקת הריון כדיי לבצע הפלה. מנגד, שוק מוצרי המין (או כפי שהוא משווק רבות – "בריאות מינית") נוסק בעולם, במיוחד מאז הקורונה. זו לא פעם ראשונה שאנחנו כותבות ומדברות על זה במגזין ARE. נתון מדהים שדובר בהרצאה בהשקה של סופרפארם הוא שהשוק הזה כבר מתחיל לגלגל סכומים דומים לזה של טיפוח השיער. מדובר במיליארדים. 

איך אפשר לתרגם את ההצלחה הזו למדינה שאין לה כמעט נשים בכנסת?

אז מה קורה כשמביאים מאירופה, מארצות הברית, מהמזרח, מוצרים שמטרתם היא עונג מיני, כשרוב הישראלים והישראליות עדיין לא בהכרח יזהו את מיקומו של הדגדגן? הפערים המשמעותיים האלה כל הזמן חיים בתוך שוק מוצרי המין בישראל: למשל, למרות הקשר של מוצרי מין לקהילה הגאה, ההשקה של סופר פארם הייתה סטרייטית בלבד. הזוגות האופציונליים שדוברו על בהרצאות, והוצגו כמודל מסוים – היו כמובן, הטרוסקסואליים, ועמוק בתוך חיי המשפחה.

כלומר, הייתה התעלמות מוחלטת מאוכלוסיות שברחבי העולם הן בדיוק אלו שקונות הרבה מוצרי מין, ובארץ אחראיות על השיווק הראשוני שלהם לפני 20-30 שנה. 1. הקהילה הגאה 2. רווקות ורווקים לשימוש עצמי 3. מין מזדמן

ההשקה הייתה כאמור מורכבת ממינגלינג קצר. הנוכחות בה היו משפיעניות רשת, סלבס לכל דבר – בין היתר אורטל עמר, אלמוג שור, ועוד. שלל כתבות, נשות יח"צ וטלוויזיה, כולן מסתובבות בצפון הישן של תל אביב, בבניין מהמם לשימור, שבתוכו מוצגים כמה ויברטורים שנראים כמו ממתקים על עמדות ורודות מקושטות ספרי עיון של ורסאצ'ה. על קיר ורוד, הכתובת SEXUAL WELLNESS ניצבה בענק לצד קקטוסים מיניאטוריים. התוכניות האומנותית הייתה הרצאה על שוק מוצרי מין מטעם סופר פארם, שהעבירה שני מוזס, ועסקה בהיסטוריה של מוצרי מין. הבאה הייתה ההרצאה של ד"ר ליאת יקיר, ביולוגית מרצה וחוקרת שעושה עבודת קודש בלקחת מדע מורכב ולפשט אותו לאדם הפשוט. היא שידכה בין ניר והגר מחתונמי, ולצערי בעיקר דיברה על הנזק שקורה לגברים שלא מביאים ביד.

צילום – רפי דלויה
דברים שחבל:
  • אנחנו באירוע השקה ורוד ומתוק עם ויברטורים חתיכים על מדפים יפים, כל האירוע עוסק בתחום של חיבור נשי להנאה ומיניות שנבצרה מאיתנו לאורך שנים. לא אכפת לי עכשיו מסרטן הערמונית
  • ההיעדרות של נשים קוויריות בשיח ובנוכחות בלטה, בלטה מידיי
  • אם הרעיון הוא תיווך מוצרי מין לקהל הישראלי, התיווך הזה נעדר מהתוכן של היום. לא היה זמן לשאלות, לא היה הסבר פרטני על המוצרים ומה ביכולתם לעשות.
  • הקטגוריה של בריאות מינית "מתחבאת" בקטגוריה של "בריאות" באתר של סופר פארם. כאמור, לא נראה שהיה פרסום משמעותי על ההשקה ועל השינוי הזה ברשתות החברתיות של סופר פארם. חבל. אם מי שמביא את המוצרים מתחבא מהם, מה אמור להרגיש קהל היעד של מוצרים שהם גם ככה בגדר טאבו? 
  • אמנם הפמיניזם היה בשמיים, אבל נשאלת השאלה איפה היה מקומם של גברים באירוע כזה. ואיפה מקומם של גברים בשוק מוצרי המין? יש המון פלאגים אנאליים באתר, חומרי סיכה, דברים שפונים לכל הקשתות המגדריות. נשאלת השאלה למה רק נשים מטורגטות לרכישה של מוצרי מין. להזכיר, נשים עדיין מרוויחות פחות מגברים, אז מה העניין?
דברים שהיו וואו:

נראה שההשקה הייתה בעבור נשים ואורגנה עבור נשים, בידיי נשים. כלל הדוברות היו נשים, והיה גם ייצוג מכובד לנשים צעירות. ההפקה, היח"צ, המיקום, החוויה האסתטית – בא לי לצעוק כן על זה כמו שצועקות במקומות אחרים. הרעיון הכללי של חגיגה של מוצרי מין – זה בדיוק זה. מוצרי מין הם כה חתרניים ופוליטיים, מורכבים חברתית, שקל לשכוח שבסופו של דבר זה פשוט לכיף. להנאה, לשחרור, לאהבה. והוייב שהיה בהשקה הוא בדיוק זה. מסיבה כייפית שמטרתה – כיף. קשה שלא להתייחס לתקופה המורכבת שבה סופרפארם לא מפחדת לצאת במהלך כזה. כוחות שמרניים מתחזקים, ועדיין, מותג שיודע מה טוב לו יודע שבריאות ושלום לקוחותיו הוא בראש סדר העדיפויות. ביג אפ! המבחר באתר מרגש ומצדיק השקה. לגמרי!

לאחר ההשקה, דיברתי עם הבוס הקודם שלי בסקסישופ, יואב אלעני.  הסיבה שיצרתי עימו קשר היא כי המותג שהוא עומד בראשו, TOYBOX, הוא אחד מיצרני מוצרי המין של סופר פארם. הוא סיפר לי שהוא מעולם לא ראה פריחה כזו בשוק, בארץ ובחו"ל, עד כדיי כך שאת הליין החדש שהוא ייצר עבור סופר פארם הוא מתחיל לייצא גם לחו"ל, לראשונה. אז כן, הממשלה בבלאגן, אולי בקרוב נשים ישבו באזור נפרד באוטובוסים. אבל כולם מביאים ביד כאילו אין מחר.

Translate
דילוג לתוכן