BringThemHomeNow#

זה הפרח שהשתלט על המסלולים בשבוע האופנה ועוד מעט תראו בכל מקום… 

התצוגה האחרונה של בית האופנה הספרדי Loewe זכה לסיקור נרחב מאוד בשבועות האחרונים. מוטיב הקולקציה, כמו שהרבה הופתעו לגלות היה פרח האנטוריום. נדבר עוד מעט על משפחת הפרחים. אבל בקצרה – פרח האנטוריום נראה כמעין לב אדום בוהק שממנו יוצא עמוד זקוף (אני משתדל להפוך את זה לכמה שפחות מיני אני מבטיח) בצבעי צהוב / ירוק / לבן. זוהי לא הפעם הראשונה שעולם הטבע מוצא את דרכו לעולם האופנה. ההבדל העיקרי הוא שלרוב אנחנו רגילים לראות על המסלול פרחים במובן הפשטני של המילה – עדינים ויפים, אך כאן הבחירה בפרח אנטוריום מייצרת תחושת ייחודיות. שלא נראתה עוד על המסלולים… 

בתמונה – לוק מהקולקציה, בחירה נועזת. לא לשכוח להשקות!

כשנשאל על ההשראה לקולקציה, אמר המעצב ג'ונתן אנדרסון "אני אוהב את הרעיון של משהו בטבע שנראה מזויף אבל הוא אמיתי".

זוהי לא הקולקציה הראשונה שבה Loewe משלבים טבע. רק לפני מספר חודשים אנדרסון הוציא קולקצית גברים שכללה פריטי לבוש שעליהם גדלים צמחים. צמחים אמיתיים. שגדלים. על הבגד. אנדרסון עבד על הפרויקט במשך חודשים עם מעצבת הטקסטיל פאולה אולארגוי אסקלונה. שהתחילה לפתח את השיטה בלימודיה לתואר בעיצוב אופנה כדי להחזיר את החיבור לטבע ולספק פתרונות קיימות. הצמחים שנבחרו לתערוכה היו זרעי צ'יה וקטניפ (עשב). זאת לאחר שגודלו לצורכי מחקר ע"י פאולה במשך מספר חודשים. לאחר מכן הזרעים נשלחו למעבדה בפריז וגודלו במשך שלושה שבועות על הבגדים עצמם. בין סיבי הבד. כשהבגדים היו מוכנים הם נשלחו לתערוכה, והוצגו על המסלול. 

וגם בקולקציות הנשים המוטיב ממשיך… "אני אוהב את הרעיון הזה של איקונוגרפיה. כשאנחנו רואים משהו והוא מזכיר לנו משהו, כמו מוטיב חוזר. רציתי לפנות לנושא ולאסוציאציות שעוברים לכולם בראש". אפשר לחשוב על כמה אסוציאציות שעולות לראש כשרואים את הדגמים שלו, אבל רובם קולעים בול. העיצוב צעיר, קליל ומגניב, בחירות הצבעים טובות והלוקים זכירים מאוד.

בואו נקפוץ רגע לעולם הצמחים

האנטוריום הוא משפחה ('סוג' במונח הביולוגי, אבל לצורכי נוחות נשתמש ב'משפחה') של צמחי נוי שמקורם במרכז אמריקה. במשפחת האנטוריומים יש כ-1000 סוגי צמחים שונים. לכל אחד מהם צורה ייחודית, גדלים, צבעים וטקסטורות שונות. זוהי משפחה מדהימה שמזוהה בקרב מגדלי צמחים דווקא בזכות העלים המרהיבים של הפרטים בה, והפרחים שלהם לרוב נשכחים מאחור. הבחירה של אנדרסון להשתמש בפרח אנטוריום מקבל כאן כפל משמעות; הבחירה בו בניגוד לפרחים מוכרים ויפיפיים, והבחירה בו על פני העלים המדהימים שיש לאנטוריומים.

גידול אנטוריומים נדירים הפך בשנים האחרונות לטרנד שצובר תאוצה.

צמחים שבעבר היו גדלים באקוודור ונמכרים רק במדינות ספציפיות, היום מגיעים למשתלות מקומיות במחירים מטריפים. אנטוריומים (למרבה ההפתעה) הם צמחים קלים לגידול – אך כשיש ניסיון בגידול צמחים. אין להם צרכים מיוחדים, אבל כדי להצליח איתם צריך לשמור על תנאים קבועים. כיוון שהמקור שלהם הוא בארצות טרופיות, הם רגילים ליהנות משילוב של טמפרטורות נוחות ולחות די גבוהה. עבורי זו משפחת הצמחים שאני הכי אוהב כצמח בית – העלים שלהם עוצרי נשימה; וכשעלה חדש מתבגר הוא הופך מגוון בורדו עמוק לירוק וגדל לעיתים בעשרות סנטימטרים.

הבחירות הלא שגרתיות של Loewe גורמת לי לקוות שבעתיד נראה שילובים נועזים וחדשניים (טכנולוגית) יותר של עולם הטבע בתוך האופנה.

בתחום האופנה שמחתי לראות את שבירת המוסכמות של מה "נחשב" יפה. של העדינות שאנחנו מתאמצים כל כך למצוא באופנה לעיתים קרובות ואת התעוזה לשים את הפיל שבחדר – ממש במרכז. בתחום הקיימות מדובר על בית אופנה גדול ששם לעצמו כמטרה להתייחס לסוגיות קיימות חשובות. ועושה את זה בדרכים יצירתיות תוך כדי עידוד של בוגרת אחת האוניברסיטאות המקומיות. אין ספק שאם זה מה שהכינו לנו ב-Loewe לסתיו/אביב הקרוב, יש עוד למה לצפות בהמשך.  

Translate
דילוג לתוכן