חצאית המריבה – בית האופנה דיור ממשיך להסתבך והפעם עם סין

שבוע בלבד לאחר סקנדל ה"פיצויים" כנגד ולנטינו בית האופנה דיור מוצא את עצמו שוב בליבה של מהומה. אך הפעם מדובר באירוע מתגלגל שפוגע ברגשותיהם של מיליארדי סינים. שגם יוצאים לרחובות! אז מה לעזאזל קרה כאן אתם שואלים? לא ברור אבל נראה שבית האופנה הצרפתי ממש מחפש עם מי לריב לאחרונה זה למה… 

אז מה בכלל קרה פה אתם שואלות ושואלים? 

אפריל 2022 – קולקציית הרדי טו וור של דיור לסתיו 2022 מוצגת לראווה בתצוגה גרנדיוזית בסיאול. ההשראה לקולקציה על פי מריה גרציה קיורי? אחותו של כריסטיאן דיור מייסד בית האופנה, קתרין, ותלבושות ביהס. 

יולי 2022 – הרשתות הסיניות גועשות וקוראת להחרים את בית האופנה בעוד נשים סיניות יוצאות לרחובות פריז למחות כנגד המותג. למה? ניכוס תרבותי של חצאית מסורתית משושלת מינג. 

החצאית המדוברת הוצגה לראשונה באתר WWD כבר בדצמבר. רק לאחר מכן עלתה על המסלול באפריל. בדיוק באותו הזמן שיצאה למכירה בחנויות המותג ברחבי העולם. אז סיפרה מעצבת המותג, מריה גרציה קיורי, כי ההשראה לקולקציה היא אחותו של כריסטיאן דיור קתרין וההיסטוריה של תלבושות בית הספר המסורתיות. עוד העיצוב הוכרז כסימן היכר של בית האופנה (“hallmark Dior silhouette”).

אך הסינים לא ממש קיבלו את סימן ההיכר… 

בסין ישנה תרבות הנקראת Hanfu. זה מעיין זרם או קבוצה של אנשים שמתעניינים בלבוש מסורתי משושלת מינג. אנשי הזרם העלו על סדר היום את העובדה שאחת החצאיות שהוצגה בקולקציה מעוצבת בדיוק כמו חצאית ה"מה מיאן" או בשמה השני חצאית ראש הסוס. הייחוד של החצאית? היא עוצבה בתקופת שושלת מינג בכדי שלנשים יהיה קל יותר לרכוב על סוסים. לצורך כך יש לה שסעים מקדימה ומאחורה ופליסה משני הצדדים. לטענת אנשי הזרם החצאית של דיור נראית בדיוק אותו הדבר אלא שהיא מעט קצרה יותר. 

האשטאג המחאה “Dior plagiarism” חצה את רף 13 מיליון הלחיצות ברשת החברתית הסינית Weibo. אתמול התקיימה מחאה מול חנות הדגל של המותג בפריז. למחאה הגיעו סטודנטיות סיניות צעירות והניפו שלטים כנגד המותג בעודן לובשות את החצאית המסורתית או פריטי לבוש מסורתיים דומים. הן דרשו התנצלות וכן גם שהמותג יחשוף את תהליך המחקר שנעשה לעיצוב המדובר כדי להוכיח שאכן הדבר נעשה "בתום לב". 

מבית האופנה עדיין לא נמסרה שום תגובה. את החצאית המדוברת אי אפשר למצוא באתר הסיני של המותג ואנחנו סקרניות לראות כיצד הם יתקפלו הפעם

Translate
דילוג לתוכן