אל תתנו לשתפ עם קים לבלבל אתכן.ם – 11 סיבות להחרים את דולצ׳ה וגבאנה

אם יש בית אופנה אחד בעולם שלא מפסיק לספק שערוריות זה בוודאות בית האופנה האיטלקי דולצ'ה וגבאנה. למה אתם שואלים את עצמכם? כי המעצבים של המותג סטפנו גבאנה ודומניקו דולצ׳ה (בעצם בעיקר גבאנה) לא מרגישים צורך להיות פוליטיקלי קורקט. ״להיות פוליטיקלי קורקט זה להיות מזויף. כי אתה לא יכול להגיד מה אתה באמת חושב. אנחנו לא חייבים להסכים אבל כן יש לנו את החופש להגיד מה שעולה על רוחנו״ צוטט גבאנה בווג בריטניה באחד מהראיונות שלו. הגישה הזו שלו הצליחה לסבך אותו לא פעם עם קבוצות, אוכלוסיות ואנשים שונים.

לפני שנה הייתה זו התצוגה של בית האופנה בוונציה שעוררה סערה ברשתות החברתיות שדרשה מהסלבריטאים שנכחו בה להפסיק ולתמוך בבית האופנה. אך לצמד המעצבים זה לא מזיז והם יעשו הכל כדי "להשכיח" את האמירות המכוערות שלהם מדעת הקהל הבינלאומית. איך? השלב הראשון היה חתונת הפאר שערכו לקורטני קארדשיאן. השלב הבא? שיתוף הפעולה עם קים קרדשיאן (שלה קראו "זולה" בעבר) בקולקציה החדשה שהפכה ויראלית. כך בכל פעם נוצר מצב בו מתעלמים מהעובדה שהשניים הם אנשים צרי מחשבה ובעלי דעות קיצוניות על מגוון רחב של קבוצות, מיעוטים ואפילו ילדים. לא מכירים את ההתבטאויות הקשות של השניים? סיכמנו לכם את המיטב…

נתחיל ב-2007 בקמפיין האונס הקבוצתי. 

ב-2007 צילם בית האופנה קמפיין לקולקציה החדשה שעורר סערה ובסופו של דבר ירד. בצילום הקמפיין המדובר נראית אישה במרכז התמונה ״מוצמדת״ בכוח לרצפה על ידי גבר חצי עירום. בעוד 3 גברים אחרים מסתכלים על הנעשה מן הצד. ארגוני נשים ואנשים רבים יצאו כנגד הקמפיין שהיה נראה כ״מאדיר״ אונס קבוצתי. אלו הצליחו לגרום להורדת הקמפיין וכן גם להתנצלות פומבית מצד המותג. 

2012 – דמויות עבדים אפריקאיות מודפסות על שלל פריטי קולקציית האביב

בקולקציית האביב 2013 של בית האופנה הוצגו דמויות ״שחורות״. דמויות ששאבו השראה מאומנות Blackamoor, הודפסו על מגוון רחב של פריטים החל משמלות ועד לעגילים. בית האופנה הגן על הבחירה באימג׳רי בכך שטען שאלו דמויות ״moorish”. שנחשבות לכובשות של סיציליה וחלק בלתי נפרד מההיסטוריה שלה. אלא שרבים העירו שסוג אמנות זה נוצר בהשראת עבדים. ושלמרות זאת האיורים והדמויות עצמם נחשבות באיטליה לטאבו וגזעניות. אנשים רבים זעמו כי הקולקציה מתארות את העבר שלא רוצים לזכור בסיציליה שכלל עבדות וסחר בבני אדם. 

2015 – סטפנו גבאנה טוען שילדי מבחנה הם ילדים סינטטים שלא אמורים להתקיים

בכתבה שהתפרסמה ב-2015 במגזין האיטלקי פנורמה שנקראה ״תחי המשפחה המסורתית״ אמרו זוג המעצבים כי הם נגד ״ילדים סינטטים״ ו״רחמים מושכרים״. האמירה הזו היממה רבים בעולם (אותי במיוחד) שכן 2 המעצבים חיים יחד כזוג הומוסקסואלי. בראיון אמר דולצ׳ה כי הוא לא מאמין ב״ילדים סינטטים ורחמים מושכרים הנבחרים מקטלוג. ילדים צריכים אמא ואבא״. עוד בראיון אמר בן זוגו לחיים גבאנה כי ״לחיים יש מסלול ברור שלא צריך לשנות״.

הראשון להגיב היה חבר קרוב של השניים וגם לא פעם הפנים של המותג – אלטון ג'ון. הוא העלה בתגובה תמונה עם 2 ילדיו שהגיעו לעולם בזכות פונדקאית והפריית מבחנה. ״איך אתם מעיזים לקרוא לילדים היפים שלי סינטטים? תתביישו לכם שיצאתם נגד טיפול IVF שאיפשרו למאות אלפי אנשים אוהבים, מכל הסוגים להגשים את החלום שלהם. ולהביא ילדים לעולם. הדעות שלכם לא מעודכנות ממש כמו האופנה שלכם. לא אלבש דולצ׳ה וגבאנה יותר לעולם״ כתב ג'ון בפוסט. מפורסמים רבים הביאו תמיכה בג׳ון ויצאו נגד המותג. ובפעם הראשונה עלה לרשתות החברתיות ההאשטג #boycuttdolcegabana. כילדת מבחנה בעצמי הייתי מזועזעת באותה תקופה מהדעות החשוכות של זוג מעצבים שעד אותו הרגע הערכתי מאוד. 

2016 – נעלי העבדים של המותג עושות סקנדל

כחלק מקולקציה שנקראה ״הצהרת אהבה לאיטליה״ הגיחו לאתר המותג וכן גם לעולם נעלי ה״עבדים״. מדובר היה בנעלי קשירה צבעוניות עם פונפונים שנמכרו במחיר המופרך של 2,395 דולר. שמם באתר בית האופנה היה בפשטות ״slave shoes”. רבים זעמו על כך ששוב דולצ'ה וגבאנה משתמשים בעבר הלא חיובי של המדינה וההיסטוריה שלה בצורה שלילית. ושוב טען בית האופנה שפעם נעלי גלדיאטור (כמו שאנחנו קוראים להם היום) היו נלבשות רק על ידי העבדים והגלדיאטורים. ושזה הוא לא שם ״גנאי״ אלא האמת. באתרים אחרים שנמכרו כדוגמת Saks fifth avenue נקראו הנעלים – נעלי ביאנקה. מדובר באותה קולקציה שבה גם נראו שמלות ששאבו השראה מסין. ונלבשו על המסלול רק על… דוגמניות אסיאתיות. אחרי הסערה שונה שם הנעל באתר לסנדל עם פונפונים. וכן גם בקמפיין הקולקציה נלבשו השמלות ה״אסיאתיות״ על דוגמניות מגוונות. 

2017 – מיילי סיירוס, ליידי גאגא, ME TOO ומלניה טראמפ

בשנת 2017 תמך צמד המעצבים במלניה טראמפ שלובשת לא פעם את בגדי המותג. התמיכה פומבית שלהם באישה הראשונה של הבית הלבן עוררה סערה תקשורתית גדולה.  דבר ששוב העלה לכותרות הדרישה להחרים את בית האופנה. הזוג בתגובה הדפיס חולצות עם ההאשטאג ומכר אותם בחנויות ב-245$. 

לאחר המאורע הזה עלה על מסלול התצוגה של בית האופנה לא אחר מאשר אחיה הצעיר של מיילי סיירוס. סיירוס רצתה להרים לאחיה הקטן והעלתה פוסט בו בירכה אותו על ההישג. בפוסט הוסיפה ״דולצ'ה וגבאנה אני לא מעריכה את הפוליטיקה שלכם אבל כן את זה שאתם תומכים באמנים צעירים״. אבל סטפנו כמו סטפנו לא נשאר חייב והשאיר תגובה לא נעימה על הפוסט שלה. בתגובה לפוסט כתב ״ignorant” – בורה. על פוסט אחר של הזמרת הגיב ״על התגובה המטומטמת שלך לא נעבוד איתו (אחיה של סיירוס) יותר לעולם״. הוא גם שיתף את הפוסט המקורי של הזמרת וכתב ״אנחנו איטלקים אנחנו לא מתעסקים בפוליטיקה בטח שלא בפוליטיקה אמריקאית! אנחנו מייצרים שמלות ואם את רוצה לפרסם פוסט על פוליטיקה את בורה. לא צריכים את הפוסטים או התגובות שלך. פעם הבאה פשוט תתעלמי מאיתנו״. וחתם בהאשטאג שהפך לסנסציה #boycuttdolcegabana

לא הספיק לכם? סטפנו גבאנה ירד בפומבי גם על ליידי גאגא בזמן הופעת הסופרבול שלה.

לטענת המעצב הבטן של ליידי גאגא ב-3 התלבושות של בית האופנה האיטלקי ורסצ'ה הייתה ״יותר מדי״. סטפנו דווקא במקרה הזה מיהר להתנצל על הסערה שנוצרה. וכתב ״חשבתי על זה שוב וזה דווקא חיובי. סוף סוף משהו אמיתי ולא מרוטש״ לא ממש סליחה אבל שיהיה. גאגא שנתנה את הופעת חייה העלתה פוסט שלא התייחס באופן ישיר למעצב וכתבה ״הבנתי שהגוף שלי הפך לנושא שיחה. אני גאה בגוף שלי ואתם צריכים להיות גאים בשלכם. אני יכולה לתת לכם מיליון סיבות למה אתם לא צריכים להקשיב או לציית לשום דבר כדי להצליח. תהיו אתם בכל מחיר.״ גאגא כמו גאגא – אגדה.

עוד באותה שנה בראיון לווג בריטניה אמר גבאנה שהטרדות מיניות הן לא אלימות. בשיחה עם המגזין דיבר המעצב על גל המחאות שקמו בעקבות מי טו ואמר שזה מוזר שאחרי 20 שנה אנשים ״נזכרים בדברים״. לטענתו נגיעה בתחת זו לא הטרדה מינית והתירוץ שלו היה שסקס זה טרנד ״אנחנו איטלקים הגענו מהאימפריה הרומית אנחנו יודעים טוב מאוד מה זה סקס״. איכ.

2018 – ״סלינה גומז מכוערת״ ושערוריית סין 

ב-2018 פרסם עמוד האינסטגרם האיטלקי The catwalk italia תמונה לעמוד האינסטגרם שלו ובו 5 שמלות שלבשה סלינה גומז בצבע אדום וביקש מהעוקבים לבחור את השמלה היפה ביותר. סטפנו גבאנה הגיב לפוסט ״היא ממש מכוערת״ באיטלקית. והוא לא עצר שם. משתמש אחר כתב לו שהיא נראית כמו כלב פומרניין וגבאנה שנהנה כנראה מההשוואה כתב בחזרה לאותו משתמש שהוא צודק ואפילו עשה לייק לתגובה. מי שקפצה להגנתה של סלינה הייתה מיילי סיירוס. 

ולמה רק סלינה? נראה היה כי ביום חתונתה של הבלוגרית קיארה פראני רק חיכה גבאנה לתמונות שיעלו. הוא לא פספס רגע. בשניה שפרסמה הבלוגרית את שמלת הכלה שלה ברשתות החברתיות מיהר גבאנה להגיב. ״זולה״ כתב על הפוסט שהציג את השמלה שעיצב במיוחד בית האופנה DIOR לבלוגרית האיטלקייה. 

אבל כל אלו הם כלום לעומת סקנדל ההשקה של המותג בסין.

ב-2108 תכנן בית האופנה האיטלקי תצוגה ענקית כחלק מהשקתו במעצמה. כהכנה שחרר טיזרים / סרטונים בהם נראית דוגמנית ממוצא אסיאתי מנסה לאכול, ללא הצלחה, מאכלים איטלקיים עם צ'ופסטיקס. עמוד האינסטגרם ״דיאט פראדה״ (שאחרי שומר החומות גם אותו אנחנו מחרימים במערכת) אותו מנהל, אמריקאי ממוצא סיני, החליט לפתוח במחאה והעלה פוסט שקורא לסרטונים בשמם – גזעניים. סטפנו מיהר להגיב ושלח לעמוד הודעות שלא יכולות להשתמע לשני צדדים (כמו שתוכלו לקרוא בצילומי המסך). וזו אולי הדוגמא הטובה ביותר לסיום. הפנים של בית האופנה האיטלקי במלוא תפארתן. גזעני, בוטה וחסר כל רסן. 

ברשתות החברתיות ישנה המון אהדה אך גם צפות תגובות המאשימות את משפחת קרדשיאן בגזענות. דבר דומה קרה לאחר התצוגה של המעצבים בונציה. אז קראו ברשתות החברתיות למשתתפים גזענים גם כן. אז האם צריך לכעוס על אותם מפורסמים שלוקחים חלק? האם יש להתייחס למשפחה החזקה בעולם כגזענית אם היא מתשפת פעולה עם בית האופנה האיטלקי? אני תמיד רוצה לשפוט כל מקרה לגופו אבל במקרה של דולצ׳ה וגבאנה יש לנו פה לא מעט מקרים לאורך תקופה ארוכה שלא יכולים באמת להשתמע לשתי פנים…

Translate
דילוג לתוכן