מעצב האופנה פאקו ראבן הלך לעולמו היום בגיל 88

מעצב האופנה הספרדי, פאקו ראבן, הלך לעולמו היום בגיל 88. ראבן היה מזוהה בזכות בשמיו האייקונים וכן גם אסתטיקת החלל שהובילה את בית האופנה שלו.  

על פי מגזין WWD, חברת PUING אשר מחזיקה את המותג, אישרה את הידיעה על מותו ומסרה הצהרה רשמית בנושא. "אני עצוב מאוד מפטירתו של מר פאקו ראבן" מסר מארק פיונג מנכ"ל החברה. "עם לכתו אנחנו נזכרים שוב בהשפעה האדירה שלו על עולם האופנה, רוח שתמשיך לחיות בבית האופנה שנושא את שמו" מסר חוזה מנואל אלבזה, ראש מחלקת מותגי האופנה בפיוניג.

הידיעה על פטירתו התפרסמה גם בעמוד האינסטגרם של בית האופנה. שם תואר המעצב כאחד המעצבים המקוריים ביותר שנראו במאה ה-20. "המורשת שלו תמשיך להיות מקור השראה" נכתב בפוסט שעלה לפני פחות משעה. 

פאקו ראבן התחיל את המסע שלו בתעשיית האופנה בכלל ביצירת תכשיטים עבור ג'יבנשי ודיור. 

ב-1966 הציג המעצב את הקולקציה הראשונה של בית האופנה שלו בה עשה שימוש בפלסטיק, דבר שהיה נחשב אז שנוי במחלוקת. הקולקציה שנקראה "12 שמלות בלתי לבישות מחומרים בני זמננו", עוררה סערה בתקשורת הצרפתית. ואף גרפה ביקורות קשות. אך היא גם זו ששמה אותו על המפה וסללה לו את הדרך. משם המשיך המעצב לעצב מחומרים אלטרנטיבים ותעשייתיים נוספים. בעיצוביו עשה שימוש בברזל, נייר, כפתורים וגם פרווה. חומרים שבעיני רבים נתנו לראבן את תואר "מעצב העתיד". בארצות הברית זכה המעצב לשבחים וצבר קהל מעריצים. ראבן אף זכה להלביש באותה תקופה כוכבות כמו אודרי הפבורן, מיה פארו וג'יין פונדה.

פאקו ראבן באמת היה "מעצב העתיד" והחזון שלו הקדים לא פעם את זמנו 

כך מתאר מגזין WWD כיצד באמצע שנות התשעים חזה המעצב את הצמיחה של האינטרנט והיה הראשון שהשיק בושם אונליין. צעד שנחשב אז לחלוצי. הבושם היה, XS pour elle, ויצא לראשונה באתר שנקרא אז סייבר שופ חודשים לפני שהגיע למדפי חנויות הכלבו. בנוסף להשקה התקיים באתר האינטרנט של הבושם גם לייב צ'אט עם המעצב!

ב-1999 פרש המעצב לאחר תצוגת הקוטור האחרונה שלו שהיתה תצוגת הקוטר ה-33 שהציג. לאחר פרישתו פאקו ראבן לא נראה הרבה בציבור. את המותג שלו החייתה חברת פיוניג אי שם ב-2011 ומינתה למעצב הראשי את המעצב ההודי מאניש ארורה. ב-2013 הוחלף ארורה בג'ולין דוסנה שעבד אצל ניקולא גסקייה בתקופתו בבלנסיאגה. והוא זה שעומד בראש בית האופנה עד היום.

Translate
דילוג לתוכן