BringThemHomeNow#

ריהאנה צילמה בחור ממוצע לקולקציה שלה והאינטרנט מתחרפן

העולם טרם הספיק להתאושש מהתצוגה או שמה נאמר – מופע ליין ההלבשה התחתונה של ריהאנה Savage x fenty, שקיבל ביקורות מהללות ושבחים מן העולם לפני כשבועיים. והנה רירי עושה את זה שוב, שוברת את האינטרנט דרך הדבר שהיא עושה הכי טוב, להחליט ולהגדיר בשיא הנונשלנטיות של – מה קול. לפני מספר ימים אחד מהמעריצים שיתף את התמונה הבאה מתוך קולקציית הקפסולה של פנטי והטוויטר התפוצץ… 

מעריצים לא הפסיקו לדבר על כמה שהוויז׳ואל משמעותי עבורם, חלקם אפילו שיתפו ש״מעולם לא ראו מישהו שנראה כמוהם מדגמן״.

זה לא סוד שאחד מערכי היסוד המובילים את מותגיה של ריהאנה הוא inclusivity (או הכללה בתרגום חופשי).  כלל המותגים מבית הזמרת/אשת עסקים חרטו על דגלם להתאים לכמה שיותר אנשים. החל מיצירת ליין איפור עם 40 גווני מייק אפ ועד הרחבת טווח מידות והצגת מגוון ייצוגי יופי במדיות השונות של קווי ההלבשה. יתכן ומה שמבדיל את ריהאנה מיתר העולם הוא שהיא לא רק צחוקים אלא בעיקר תכלס. וזה גם הלקח הגדול ביותר שתעשיית האופנה בארץ (במיוחד.) ובעולם צריכה להבין, זה לא מספיק לדבר, אלא גם צריך לעמוד מאחורי המילה שלך בתור מותג. בלי הרבה תרגילי יחצ זולים – ריהאנה משנה מציאות ומגדירה מחדש את חוקי המשחק:. עלי תאנה פשוט לא יעשו את העבודה יותר, אפשר, צריך ומומלץ לעשות אופנה לכולם.

ב-2016 הוחתם זאק מיקו לסוכנות IMG בתור דוגמן הפלאס הראשון בעולם. אך למרות שהאירוע סוקר מסביב לעולם בהרחבה הוא לא הפך לאייקון של קבלה עצמית ובודיפוזיטיב כמו אשלי גרהאם בין לילה. נשאלת השאלה למה? האם אין צורך בייצוגים נוספים של סוגי גוף גם לגברים?. הרי זה ברור שבעידן הפילטרים, הניתוחים הפלסטיים והלחץ המתמיד להיראות הכי טוב תחת עדשת האינסטוש גם גברים סובלים מדימוי גוף שלילי. אז למה אנחנו לא מדברים על זה? 

ניתן לטעון שלמעשה הייצוגים המגוונים האלה לגברים –  כבר קיימים. למעשה בתעשיית הבידור אתה יכול להיות גבר, אבל אתה לא חייב להיות ״חתיך קלאסי״ כדי להצליח. (לדוגמא- סת רוגן, ג׳ונה היל , ג׳יי זי, דה וויקנד, אני יכולה להמשיך.)

זאת אומרת אין ספק שהיופי ומידות גוף הנתפסות כמושכות על פי המיינסטרים הן תמיד תוספת טובה לכל מי שרוצה להשתלב בתעשיית הבידור. אך אצל נשים – בניגוד לגברים הן חייבות להיות רזות ובדרך כלל יפות כדי להצליח. כמו לדוגמא בסדרה ״הסקס של מאסטרס״ שבה מככבים ליזי קפלן ומייקל שיין. שתי הדמויות הראשיות כה שונות זו מזו מבחינה ויזואלית. וירג׳יניה צעירה, יפה ורזה בעוד הדמות של ווילאם מבוגרת, לא יפה במיוחד או חטובה ולמעשה די ההיפך – מרובעת וקרה יחד עם זאת משדרות סקס אפיל ומשיכה. איך יתכן הדבר? בתור חברה הציפייה שלנו מנשים היא שונה משל גברים. 

אני תמיד נזכרת במקרה של קרין גורן מלפני כמה שנים. הקונדיטורית קיבלה מטח של ביקורות שליליות על הגוף שלה באחת מהופעותיה הטלוויזיונית אחרי עלייה במשקל, בעוד הקולגות שלה לעולם הקולינריה הטלוויזיונית.– יונתן רושפלד או מושיק רוט בעלי המידות הגדולות לא קיבלו ביקורת דומה. ומה לגביי הכוכבות שצועדות בארץ על השטיח האדום? הן תמיד ישאלו על ידי המראיין ״מה הן לובשות״ בעוד המצלמה סוקרת מלמעלה למטה את גופן. את הקולגות הגבריים שלהן ישאלו לרוב שאלות על ההתרגשות של הערב או על ההשתתפות בסרט/ פרויקט המדובר. 

זה מרגיש שהביקורתיות והעיסוק בגופן של נשים הוא כמעט בלי נמנע שהפך לחלק אינטגרלי וטבעי בחברה שלנו.

לחילופין ניתן להאשים את החברה שאנחנו חיים בה על כך שהיא מקדשת גבריות רעילה חזקה ויציבה שאינה מתעסקת ברגשות או בקשיים. כי הרי איזה גבר רוצה להביע קושי או להראות ״חולשה״. הצורך קיים בשטח אבל השיח עוד לא קורה. לא ניתן להכליל ולומר שאידיאל היופי פוגע רק בנשים, ההיפך הוא הנכון אבל רק בשנים האחרונות נפתח צוהר לכניסה של סוגי גוף נשיים ״אחרים״ למיינסטרים. יתכן וזה קרה מתוך מצוקה דחופה יותר, אחרי שנים של דיכוי משמעותי, נשים קמו בעצמן, התחילו להשמיע את קולן ואמרו די. 

זה לא שאין שיח על דימוי גוף גברי, הוא פשוט תופס הרבה פחות מקום ותשומת לב ולמרות זאת לאט לאט מחלחל יותר למיינסטרים. בענקית האונליין אסוס ניתן לראות דוגמני פלאס כבר שנים בנוסף, אחד מהגברים הבולטים בשיח הדל על דימוי גוף הוא הזמר סאם סמית׳ שעוסק בתהליך שעבר עם הגוף שלו בפומבי לא פעם ולא פעמיים. 

למרות שיש שיח מתפתח ומתחזק ברשתות החברתיות על דימוי גוף גברי/נשי/א בינארי/אנושי אין ספק שבאמצעות השילוב של דוגמני פלאס ריהאנה עוררה מודעות ופתחה צוהר לשיח מעמיק יותר על דימוי גוף גברי, כזה שעד עכשיו לא הובא על סדר היום. אני מברכת על הבחירה של פנטי ומקווה שבעצם המהלך הזה גברים נוספים לא יפחדו להיפתח ולדבר על הקשיים והמורכבות של החיים בעידן בו אידיאל יופי גברי ספציפי יכול להיות רעיל ומסוכן. ניתן רק לקוות שמותגים נוספים יבינו את הפוטנציאל הגלום בגיוון ואת עולם האפשרויות הבלתי נגמר של סוגי יופי. 

בסוף היום יש נער או נערה אי שם שהפוסט הזה קופץ אצלם בפיד והם מרגישים נראים וראוים, ואין דבר טוב יותר.

Translate
דילוג לתוכן