BringThemHomeNow#
גרין וושינג מה זה ולמה אנחנו צריכים לשים אליו לב - מגזין ARE מגזין אופנה ישראלי

13 אגורות לייצור פריט, 18 שעות עבודה ביום ויום חופש בחודש – תחקיר חדש על הנעשה במפעלי SHEIN

ענקית האופנה האולטרה מהירה SHEIN היא עבור רבות ורבים הסמל לכל מה שרע בתעשיית האופנה והטקסטיל הבינלאומית. ובכל פעם שנראה כי היא לא יכולה להסתבך יותר, היא מפתיעה אותנו. רק לפני חודשיים דיווחנו לכן ולכם כאן על הלקוחה שהורעלה מהמוצרים שלה. כמה חודשים לפני כן על קמפיין הגרין וושינג הענק בדמות "תרומה" לתעשייה. כך שזה לא מפתיע שהשבוע החברה "זוכה" להיות מואשמת (שוב) בניצול עובדים בתחקיר חדש. וכן גם מקבלת קנס כספי עצום על פרצת אבטחה שפגעה בלקוחות. אז על מה מדובר? יש לנו את כל הפרטים…

תחקיר חדש של Channel 4 הבריטי חשף את תנאי העסקתן.ם של העובדות.ים במפעלי החברה 

על פי פרסומים שונים, התחקיר נעזר בצעירה סינית שבשם בדוי הצליחה להשיג עבודה ב-2 מהמפעלים המייצרים את פרטי החברה. היא צילמה את תנאי העבודה במצלמה נסתרת. והצליחה להביא תיעוד רשמי ראשון למתרחש מאחורי הקלעים. והאמת בהחלט מכוערת. על פי ממצאי התחקיר במפעל הראשון מקבל עובד שכר בסיסי של 556$ בחודש. זאת  במידה והוא ייצר לפחות  500 (!) פריטים ביום. בעוד במפעל השני אין שכר בסיסי וכל עובד מקבל תשלום על פי כמות הייצור, כשעל כל פריט יקבל 0.27 יין (שהם 13 אגורות על פי חישוב מהיר). 

עוד התגלה כי העובדים עובדים 7 ימים בשבוע כ-18 שעות ביום וזוכים ליום מנוחה אחד בחודש (!). בעלי המפעלים דוחקים בהם להגיע למכסת הייצור היומית שלהם דבר המוביל אותם לעבוד אל תוך הלילה. וכן גם פורסם כי במידה ובעל מפעל שם לב כי עובד "עובר" על חוקי המפעל או עושה "טעות", הוא ינקה שליש מהשכר היומי של אותו עובד כעונש. כל אלו מנוגדים לחוק הסיני וכן גם לאמנה של חברת SHEIN בה היא מתחייבת לעבוד רק עם מפעלים המעסיקים את עובדיהם בצורה חוקית ובתשלום "הוגן".

בתגובה לתחקיר הבטיחה SHEIN כי היא תבדוק את הממצאים לעומק

בתגובה רשמית למגזין INSIDER מסרה החברה כי היא "מאוד מודאגת מהממצאים שמפרים את אמנת העבודה שלנו. האמנה מבוססת על חוקים העסקה בינלאומיים ומקומיים המבטיחים תנאי העסקה הולמים." עוד היא מוסיפה כי היא בודקת את על הספקים והמפעלים שלהם על באופן פתאומי ועל בסיס קבוע כדי לוודא את העמידה בתנאים. ולמרות שהחברה מבטיחה שהיא תנהל חקירה מעמיקה ותטפל במהירות בכל הליקויים שנמצאו במהירות לא בטוח שאי פעם נדע באמת מה התרחש לאחר החשיפה הזו. ואם המצב ישתנה בכלל. 

למה? כי בפרצת האבטחה שפגעה במיליוני לקוחות היא לא טיפלה והשבוע נקנסה על כך 

כן חברת האם של המותג SHEIN ו-ROMWE הנקראת Zoetop נקנסה השבוע על ידי מדינת ניו יורק. על פי פרסומים בית המשפט קנס את החברה בכ-1.9 מיליון דולר על כך שלא פעלה כראוי בטיפול בפרצה שהתרחשה ב-2018. מה היה שם? על פי אתר סייבר סקיוריטי האב, ב-2018 נפרצה מערכת התשלומים של החברה ונתוני האשראי של 38 מיליון לקוחות מרחבי העולם נגנבו. Zoetop גילתה על הפרצה רק לאחר שבנק מסוים גילה כי הנתונים של לקוחותיו נסחרים ברשת. אלא שבמקום לבצע חקירה כמקובל ולהתריע לאותם 38 מיליון לקוחות, החברה פשוט איפסה להם את הסיסמאות. ומסרה פרטים על המקרה רק ל-6.4 מיליון מהלקוחות.

אם הפגיעה בסביבה לא הייתה מספיקה, והפגיעה בעובדים עוברת לידינו כי לרכוש בזול יותר חשוב מחייהם של אנשים זרים. אולי הפגיעה הממשית בחשבונות הבנק של הרוכשים תהדהד בקהילה הבינלאומית. הגיע הזמן לא לתת יד לתעשייה שמנצלת עובדים בצורה שלא משתמעת לשתי פנים. ולא אכפת לה גם מהלקוחות להם הם כל כך דואגים לשווק כמה שיותר…

Translate
דילוג לתוכן