BringThemHomeNow#

שערוריית נייק לאולימפיאדה: הלבוש הבעייתי עבור נבחרת ארה"ב 

לקראת המשחקים האולימפיים שיתקיימו בעוד חודשים ספורים והפעם בפריז, הנבחרות מתחילות לחשוף את הלבוש בזו אחר זו במטרה לצבור הייפ. ובמקרה של נייק – כנראה שגם עלייה במכירות שירדו בשנה האחרונה. שמישהו יגיד להם שלא ככה עושים את זה…

חברת בגדי הספורט הפופולרית עם סימן ה"וי" המוכר והסלוגן JUST DO IT היא נותנת החסות של נבחרת ארה"ב לאולימפיאדה.

כלומר, המדים בהם מתחרים הספורטאים והספורטאיות מעוצבים בידי נייק. השנה, החברה נאלצת להגן על עצמה באשר לחליפה ספציפית שהיא יצרה – וממבט בחליפה הזו, אפשר אולי להבין למה. פוסט החשיפה הראשון של המדים ב-citiusmag (למעלה) , גרר תגובות ביקורתיות רבות מהקהל ומספורטאים. Under Armour הגיבו: "We’re just here for the comments🍿". 

לא פונקציונלי ולא במקרה. לכאורה, מדובר ב-Tracksuit די כעור אם שואלים אותי, אבל בהצגתו לצד האאוטפיט "הגברי" (חשוב לציין בשלב זה שכל ספורטאי וספורטאית בנבחרת רשאים לבחור לבוש והתאמתו למבנה הגוף וצרכיהם מכל קולקציה. מזו של הגברים, ומזו של הנשים!) בולטת אחת מהסוגיות הבעייתיות עבור ההצטלבות של נשים ובגדי ספורט – הם נושאים מטען סטריאוטיפי, יש שיגידו מיזוגני. כשאנחנו מביטות בבגד שעוצב עבור ספורטאי גבר, אנחנו לא יכולות שלא לתהות – למה הבגד של האישה שמוצג ליידו כל כך יותר חשפני. אבל מה שהצית את הדיון ברשת זה לא רק העניין הזה, אלא הגזרה עצמה באיזור המפשעה שמושכת תשומת לב רבה לאזור, וגם נראית בכלל, בכלל לא פונקציונלית. 

מרגע החשיפה – ספורטאיות רבות יצאו בביקורת כלפי העיצוב של נייק.

הרצה קולין קוויגלי, מהשמות המבטיחים למדליית זהב עבור ארה"ב בריצה, צוטטה לגבי החליפה – "לחלוטין לא בנויה לביצועים ספורטיביים". אלופת מרוצי המשוכות, קווין הריסון קליי, תייגה את מרכז השעווה האירופי והגיבה: "האם תרצו לתת חסות לנבחרת ארה"ב למשחקים האולימפיים הקרובים?! בבקשה ותודה". גם האצנית הפרלימפית ג'יילין רוברטס הגיבה: "הבובה הזו עומדת במקום ובכל זאת רואים לה הכול.. דמיינו מה יקרה בפעילות ברמה בינונית".

מאז הסערה נייק יצאה במסע מזעור נזקים.

ראשית, הם ציינו כי הספורטאים והספורטאיות רשאים לבחור מקולקציית הנשים או הגברים, וברשותם מעל 50 אאוטפיטים לבחירתם. בנוסף, לטענתם, הביגוד כולו מעוצב בעזרת ובייעוץ ספורטאים וספורטאיות (וגם בעזרת טכנולוגיות AI אבל זה בנושא אחר). מתוך חיפוש קדחתני – לא הצלחתי לאתר מי עיצב או עיצבה את החליפה הזו, שמות ספציפיים, מה שמעורר עוד יותר את הזעם באינטרנט – לפיו רק גבר יכול לעצב דבר כזה. 

מאז חשיפת בגדי נבחרת ארה"ב נחשפו גם המדים של קניה, קנדה וגרמניה, שדווקא לא עולים באותו קנה עיצובי של גזרה גבוהה א-לה מכורות ספורט של שנות ה-80 (שהיו שמות טייץ מתחת!). בתגובות עולות שאלות – האם נשות נבחרת ארה"ב יוכלו גם כן ללבוש מכנסיים?

לצערי, עולה הרושם שהאאוטפיט שפורסם עבור נשות נבחרת ארה"ב הוא פשוט תרגיל יח"צ גרוע מאוד.

הם בחרו לחשוף את הלוק הזה ראשון, ובחרו לחשוף דווקא אותו מתוך קולקציה של 50 (!) אאוטפיטים אחרים. בנוסף, הוא מוצב ליד חליפה שונה מאד ממנו בגזרה – כמעין תזכורת למה יכל להיות, אבל כמה רחוקה מכך המציאות. 

הלוואי שנייק לא היו בוחרים דווקא באקט הזה כניסיון להציל את עצמם מתחרות קשה עם אדידס. יש עוד כל כך הרבה דברים להציע: כמו לקדם בעיתונות את הטכנולוגיות החדשניות ששימשו את המעצבים. בכל שנה יותר ילדות ונערות פורשות מספורט תחרותי מאשר ילדים ונערים, ולראות חליפה כזו מוצעת ברצינות עבור האולימפיאדה זו תזכורת שגם אם זה צעד יחצ"ני, העולם שלנו עוד רחוק משוויון הזדמנויות. 

עבור חברה ששוויה מוערך ב-138 ביליון דולר, סקסיזם הוא לא מכשול שצריך להתעכב עליו, אלא משוכה שצריך לדלג מעליה.

Translate
דילוג לתוכן