אם אני קונה יד שניה כל אחד.ת יכול.ה – מיומנה של ג’רמופובית

אני לובשת “יד שניה” מאז שאני קטנה. אבל זה תמיד היה בגדים של אמא, דודה, סבא וסבתא או חברות של אמא שידעו שאני ועמית אוהבות אופנה והיו מביאות לנו פריטים שווים שלהן. כך שחצי מהארון שלי תמיד היה יד שניה. אבל עד לפני שנה לא הייתי חושבת לקנות ב…חנויות יד שניה. ללבוש בגדים שהם של אנשים זרים היה נשמע לי פשוט מוזר. תמיד אמרתי שאני אעדיף להפחית את הצריכה שלי, למחדש, למצוא יד שניה של קרובים אליי. רק לא לקנות ב”חנויות היד שניה”. ניקח צעד אחורה ואספר שאני מתמודדת עם פוביה מחיידקים (ג׳רמופוביה או בעברית מיזופוביה) שרק החמירה עם השנים. ובאופן מפתיע דווקא עכשיו כשהיא במצב הגרוע ביותר, התחלתי לקנות יד שניה. אז איך זה קרה? איך עם הפוביה שלי בכל זאת הצלחתי? בואו אספר לכן.ם על סיפור ההתאהבות שלי ביד שניה.

אי שם בתחילת מגפת הקורונה לקחנו את כל צוות המערכת לסיור וינטג’ עם אור בן עמי. בסיור ביקרנו במגוון חנויות וינטג’ ויד שניה ודיברנו על הנושא. וזה לא שלא הכרתי עד אותו היום את החנויות להיפך אפילו מכרתי לחלקן בגדים שלי. אבל לא באמת נכנסתי והסתכלתי על הבגדים בגלל הפוביה שלי. אבל מה שקרה בסיור היה שראיתי ממקור ראשון איזה אוצרות אפשר למצוא בחנויות אלו. זה לא אומר שקניתי… אבל התלהבתי מהרעיון. לקחו כמה חודשים עד שכבר נפתחתי לרעיון ואף קניתי את הפריט הראשון שלי. אלה היו הסיבות ששינו את דעתי.

סיפור המזלג

כמה חודשים אחרי הסיור עם אור קפץ לי רייל באינסטגרם של בחורה מהממת ששינתה לי את כל החשיבה. אני לא זוכרת מה היה החשבון שלה (הוא עבר מהר אז אם מישהו.י מכיר.ה תכתבו לי אני אשמח לתת קרדיט!) בסרטון היא שואלת איך אנחנו נגעלות.ים מבגדי יד שניה אבל לא נגעלות ממזלג במסעדה שאלפי אנשים אכלו ממנו. הייתי בשוק. שאלתי את עצמי איך. איך לא חשבתי על זה קודם. עזבו שעכשיו מזלגות מגעילים אותי. אבל פתאום הבנתי שהיא צודקת. מהמזלג אכלו אלפים – את הפריט יד שניה לבשו גג 2 3 אנשים. וגם זה במקסימום ובמקרה והפריט עבר כמה גלגולים מה שלרוב לא קורה.

“הציד” אחר הפריט המושלם

אחרי ששחררתי את הלחץ, הפוביה והמחשבות. נפתחתי לרעיון והתחלתי להסתובב בחנויות יד שניה. ובכל פעם יצאתי מאושרת. פעם הייתי מחפשת ו״צדה״ הנחות ודילים שווים, ומתלהבת שקניתי מכנס בהנחה משמעותית. ההתרגשות הזו התחלפה בהתרגשות “הציד”. ציד אחר הפריט המושלם ביד שניה. זה ציד קשה יותר ומאתגר יותר מקנייה בהנחות בקניון. דבר שהופך את כל החוויה וההתרגשות, אם מצאתי את הפריט המבוקש, להרבה יותר גדולה. כי מה הסיכוי שאגיע לחנות ואמצא פריט שאני מחפשת שנים בדיוק במידה שלי ובדיוק כמו שתמיד רציתי. וכשיש רק אחד ממנו! מה הסיכוי! אספר שמאז שהתחלתי לרכוש יד שניה מצאתי ארבעה פריטים שאני מחפשת כבר (לא בצחוק) יותר משמונה שנים. ומאז ההליכה לחנות יד שניה מלווה בריגוש מה אמצא הפעם. מה אמצא שלא יהיה לאף אחת אחרת ויענה בדיוק על הצרכים שלי.

האפשרות לתרום 

חנויות היד שניה שאני הולכת אליהן הן חנויות שכל המטרה שלהן היא לגייס כספים לעמותות שונות. איזה הרגשה מדהימה וממלאה זו שאני יוצאת מהחנות עם הפריט שחלמתי עליו שנים ואני יודעת שהכסף ששילמתי עבורו הלך לתרומה. הלך למקום טוב, לנזקקים או לפעילות חברתי. ולא למנכ”לים, תאגידים או וואטאבר. יש מגוון רחב של חנויות שוות כאלו כמו המציאון, הביגודית ופיקי ביי עזרא. ואלו הן רק 3 דוגמאות מעולות. 

חווית האיכות

יתרון נוסף שיש לבגדי היד שניה והוינטג׳ הוא האיכות. נכון בחנויות היד שניה תוכלו למצוא המון זארה ובגדי אופנה מהירה. אבל אם תחפשו טוב טוב ותהיו סבלניות תוכלו למצוא בהן אוצרות וינטג׳ מלפני עשרים ושלושים שנה. הפריטים האלה עשוים באיכויות הגבוהות ביותר. איכויות תפירה, בדים, גזרות ועיצובים שלא תוכלו למצוא בשום חנות בקניון. אם תסתכלו טוב תוכלו אפילו לראות שעל הטיקטים שלהם כתוב מייד אין פריז, איטלי וכו וכו. 

אז נכון זה כיף גם לקנות בגדים חדשים. ואני אהיה הראשונה להגיד שקשה עם ״הניקיון״ אבל ברגע שמתגברים על הפחד, נזכרים במזלג ומבינים שהכל שטויות. אתן.ם תראו שבקניית יד שניה יש ריגוש. ואם את אחת שאוהבת מבצעים תחליפי את החיפוש אחר הסייל בחיפוש אחר פריטי יד שניה ייחודיים. אני מבטיחה שזה הרבה יותר כיף. בדרך אתן.ם גם תחסכו כסף וגם תתמכו בעמותות. כך קניית הבגדים תהפוך להיות דבר חיובי שתורם לסביבה ולחברה. אז למה לא. אני מבטיחה לכן.ם שאם אני עשיתי את זה. אני שאמרתי בחיים לא. אז גם אתן.ם יכולות.ים.

וכמובן שראוי לציין למי שעדיין מעדיפה חדש – שיש פלטפורמות שלמות באינטרנט שתוכלו למצוא בהם פריטים חדשים עם הטיקט שאף אחד לא לבש! קחו לדגומא את דיפופ, ווסטייר קולקטיב או קבוצות פייסבוק שונות כמו ״זה לא יושב בול״. אז בפעם הבאה שאתן רוצות את הטייטס מאלו יוגה, UGG או פריט מעצבים מסויים לפני שתכנסו לאתר הרשמי תנסו להיכנס לפלטפורמות או הקבוצות האלו ואולי תמצאו פריט שלא יושב בול על מישהו.י אחרת והוא לגמרי חדש מהניילונים. פלוס הוא אפילו יעלה לכן פחות.

My Cart Close (×)

Your cart is empty
Browse Shop
דילוג לתוכן