20% מכל רכישת מרצ׳נדייז יעברו לעמותת כנפיים של קרמבו! מלאי מוגבל

מה זה בכלל סחר הוגן? על התנועה, מטרתה והעתיד

מחר יצוין בעולם יום הסחר ההוגן הבינלאומי. יום שאמור לחגוג ולהעלות מודעות לתנועה שקמה במטרה לעזור לייצרנים וחקלאים ממדינות מתפתחות לסחור ולהשיג עסקאות משתלמות יותר. יום הסחר ההוגן מגיע שבועיים בלבד לאחר ציון 8 שנים לאסון רנה פלזה. בו איבדו את חייהם 1,134 עובדים בתעשיית הטקסטיל. האסון שפך אור על הנעשה בסדנאות יזע והעלה למודעות ניצול עובדים במגוון תעשיות במדינות עולם שלישי. אבל מה היא מטרתה של התנועה? מה היא מקדמת? וכמובן איך היא השפיע על תעשיית האופנה…

אז מה היא התנועה לסחר הוגן?

התנועה לסחר הוגן היא תנועה חברתית ששמה לה למטרה לעזור ליצרנים ומגדלים במדינות מתפתחות מרחבי העולם לקבל תנאי סחר טובים יותר. על פי התנועה, סחר הוגן ותשלום גבוה יותר יאפשר לאותן יצרנים ומגדלים לשפר את תנאי עבודתם, מחייתם וסביבתם. התנועה מאמינה שהדרך הטובה ביותר למגר את תופעת העוני בעולם היא לשלם מחיר הוגן לחקלאים, ייצרנים ועובדיהם על העבודה שלהם והמוצרים שהם מייצרים. מחיר הוגן צריך, על פי התנועה, להיות הדבר הראשון שצריך לעשות כי מגיעה לאותם יצרנים להנות מהכנסה הוגנת וסביבת עבודה טובה יותר. 

מה התנועה מקדמת? 

בפשטות עתיד טוב יותר ושיוויוני לכל בני האדם. בעצם התנועת מנסה לקדם מודעות לערך ההגינות בסחר הבינלאומי. במגוון רחב של תחומים ומציעה שיטה אלטרנטיבית לשיטת ה״סחר החופשי״. אחד מהדברים הבולטים שעושה התנועה הוא סימון מוצרים. הסימון שנמצא על מוצרים, מבטיח שהם יוצרו ללא ניצול של בני אדם, שימוש בעבדות, עבודת ילדים וכדומה. על פי אתר ״סחר הוגן ישראל״ נמצא כי סחר הוגן מצמצם את הסיכון לעוני פי 2 ומעלה את ההכנסה של היצרנים פי 1.5. וכן גם לאחר המעבר לייצור בסחר הוגן 90% מהנשאלים באחד המחקרים דיווחו כי הם מסוגלים לשלוח את ילדיהם ללימודים ו-80% מהם גם חווים ביטחון תזונתי. על פי סקירה מקיפה של עשרות מחקרים הנוגעים לסחר הוגן שהתבצעה בשנת 2017. 

מה קרה באסון רנה פלאזה? 

ב-23 לאפריל 2013 התגלו סדקים במבנה בן 8 קומות בבנגלדש בו שכנו חנויות, בנק ומפעל לייצור טקסטיל. החנויות והבנק הפסיקו לעבוד מיד לאחר גילוי הסדקים. מפעל הטקסטיל לעומת זאת המשיך בפעילותו למרות התרעותיהם של העובדים במפעל. למחרת ב-24 לאפריל קרס הבניין וכתוצאה מכך נהרגו 1,134 עובדים ועוד 2,600 נפצעו. רוב העובדים שנלכדו בהריסות נאלצו להמתין ימים עד שהצליחו לחלצם. המקרה שפך אור על הנעשה בסדנאות יזע והעלאה למודעות ציבורית רחבה את האופן בו האנשים שמייצרים לנו את הפריטים בהם אנחנו משתמשים ביום יום חיים ועובדים. לאחר האסון היה נראה שתעשיית הטקסטיל תעבור שינוי אדיר ושנראה יותר מותגים מייצרים אופנה בסחר הוגן. לצערנו עברו 8 שנים וענקיות אופנה מהירה כמו SHEIN ו-BOOHOO עדיין מוכרות הררי טקסטיל במחירים נמוכים תוך ניצול לרעה של עובדים וייצרנים. 

סחר הוגן יכול לעזור לכולנו לפתוח דף חדש

עם האנשים שאיתם אנחנו עושים עסקים והמוצרים אותם אנחנו צורכים. הוא גם יכול להועיל למשבר האקלים שכן אותם יצרנים יכלו להשקיע יותר במוצרים שלהם אם רק יהיה להם יותר כסף. מחר עלינו לציין את יום הסחר ההוגן ולהבין כיצד הוא חשוב לנו לא רק כתעשייה אלא כבני אדם. אני מזמינה אתכם לשמוע מחר גם את הפרק החדש שלנו בפודקאסט סיידנוט בו נראיין את ראש תנועת סחר הוגן בישראל, רז פרוגל שיסביר עוד על התנועה ומשמעותה. וכן גם לתרום לתנועה ברכישת החולצות שלה שנעשו בשיתוף עם מותג האופנה הישראלי אופנת ברכה שיצאו למכירה מחר!

דילוג לתוכן