20% מכל רכישת מרצ׳נדייז יעברו לעמותת כנפיים של קרמבו! מלאי מוגבל

בית המשפט דחה את עתירתה של בריטני… שוב

כמעט לפני שנה ב-6 לאוגוסט פרסמנו פה כתבה על המחאה ברשתות החברתיות למען שחרורה של בריטני ספירס. עוד מעט שנה עברה והרבה מים זרמו בנהר. המחאה קיבל הכרה אמיתית, הסיפור האמיתי מאחורי שערוריית האפטרופוסות של בריטני נחשף והמאבק בבית המשפט הפך לחדשות היום ברחבי העולם. אלא שהיום הראשון ליולי 2021, למרות העדות המטלטלת של ספירס בשבוע שעבר (עליה נפרט בהמשך) בית המפשט דחה את עתירתה של הזמרת והחליט להשאיר את המצב על כנו. או במילים אחרות, בריטני למרות הכל לא תצא לחופשי. 

לפני הכל נחזור שניה אחורה ונספר את הרקע למצב. לאחר ההתמוטטות המאוד פומבית שעברה ספירס ב-2007 ביקש אביה מבית המשפט להתחיל בהליך אפוטרופוסות. בהליך כזה לאחר שנקבע שאדם אינו כשיר להחליט עבור עצמו, לרוב בגלל אי יכולת נפשית, בית המשפט יכול  לפתוח בהליך שנקרא בארה״ב ״conservatorship״, ולהקצות לאותו אדם אפוטרופוס. תפקיד זה מקנה לאפוטרופוס הנבחר את היכולת לשלוט במצב הפיננסי והבריאותי של אותו אדם במטרה לשמור עליו. במקרה של בריטני ספירס, בית המשפט נתן לאביה תפקיד אפוטרופוס מורחב. מה שמקנה לו אחריות חוקית מלאה על כל אספקט של חייה, המקצועיים, האישיים והכספיים כאחד. בית המשפט הבטיח שלמרות ההליך ספירס תהיה מעורבת בכל החלטה שנעשית בחייה ודעתה תמיד תילקח בחשבון, הכל כדי לעזור לה לחזור למוטב. כתוצאה מכך ב-12 השנים האחרונות ספירס צריכה לבקש רשות מאביה על כל דבר שהיא עושה החל משימוש בכספה, לראות את ילדיה ועד לדברים קטנים כמו שימוש בטלפון הסלולרי שלה או יציאה מהבית.

זו לא הפעם הראשונה שמצבה עולה לכותרות

ב-2008 היה נראה שהזמרת מנסה לעשות הכל כדי לערער על החלטת בית המשפט. בראיון שפורסם למגזין rolling stones בתקופת המשבר אמרה ספירס ״אני רק רוצה את החיים שלי בחזרה. אני רוצה שתהיה לי את האפשרות להחליט אם לנהוג ברכב שלי, לגור בבית לבד או לבחור מי יהיה שומר הראש שלי״. אך מאז אותה אמירה כלום לא השתנה ונראה היה שספירס השלימה עם מצבה. בקיץ האחרון, ומאז הספקולציות שטענו שהזמרת להעביר מסרים לתנועה באמצעות פוסטים מרומזים ברשתות החברתיות, המון השתנה. סרטי דוקו בנושא התפרסמו וחשפו רבדים שונים שלא הכרנו. הנושא סוקר ברצינות בכל רחבי העולם. עוד אנשים הצטרפו למאבק וזה דחף את ספירס לעתור (שוב) לבית המשפט. ״למה היא לא עשתה את זה לפני?!״ שאלו אותי. ובכן היא עשתה, כמה פעמים, אבל עתירותיה לא זכו להתייחסות רצינית.

אלא שבשבוע האחרון היו התפתחויות שגרמו לתנועת המחאה לחשוב שהסוף קרב

ביום ראשון האחרון עדותה המוקלטת של ספירס כחלק מפתיחת התיק מחדש הכתה גלים בעולם. בהקלטה שאורכה 23 דק׳ תיארה הזמרת את החיים תחת ה״אפטורופסות״ של אביה. ״(התייחסות בית המשפט) גרמה לי להרגיש מתה, כאילו אני לא חשובה. כאילו כלום לא נעשה לי, כאילו אתם חושבים שאני משקרת. אני מדברת אתכם שוב כי אני לא משקרת. מגיע לי שישמעו אותי אולי הפעם תבינו את חומרת הנזק שנעשה לי אז. מגיע לי שינוי.״ עוד תיארה כיצד אביה במשך השנים הגביל את זמנה עם ילדיה והתנה אותו בימי עבודה מלאים 7 ימים בשבוע. וזה לא הכל, בעדות הטלפונית הסבירה שבעקבות ההליך היא לא יכולה להתחתן עם בן זוגה ואפילו לא ללכת לרופא להוציא את ההתקן התוך רחמי שכן ״הצוות״ לא רוצה שהיא תעשה עוד ילדים.

״צוות האפוטרופוסות״ גם מחליט אילו תרופות עליה לקחת ומתי עליה להתאשפז לא פעם בכפייה בתוכניות גמילה שונות בעקבות מצבה. עוד סיפרה כיצד הכריחו אותה לקחת כדורי ליתיום (שהיא תרופה פסיכיאטרית) כשרצתה להפסיק את ההופעות שלה בלאס ווגאס הוכרחה להופיע גם כשהייתה חולה וסבלה מחום גבוה. ״הדבר היחידי שדומה לזה״ אמרה בעדות ״הוא סחר בבני אדם״.

כוכבים, חברים וקולגות יצאו להגנת הזמרת ברשתות החברתיות

“זה לא עולה על הדעת שבן אדם לא יכול לשלוט בחייו או לחיות כפי שהוא רוצה. ההשתקה, ההתעלמות וההתעלות מצד ׳קרובים׳ אליך היא שוברת לב ומשפילה. לכל אישה מגיע הזכות לשלוט על גופה, פרטיותה, החלמתה, האושר שלה ומערכת הרביה שלה. אני מבטיחה לכם שלאישה שעבדה תחת תנאי לחץ שרבים לא יכולים בכלל לדמיין מגיע כל החופש והזכויות לחיות חיים מאושרים.״ כתבה כריסטינה אגילרה בעקבות העדות המטלטלת. ג׳סטין טיברלייק, שרה ג׳סיקה פרקר, ליידי גאגא, פירס מורגן ואפילו רוז מקגאוון שיזמה את מחאת ME TOO הם רק חלק מהכוכבים ואנשי התעשייה שיצאו בפומבי למען הזמרת. העוקבים ברשתות החברתיות גם מיהרו לנזוף בכל האמנים והיוצרים שעבדו עם בריטני בשנים האחרונות ולא יצאו להגנתה ביניהם: וייל אי אמ, איגי אזאיליה, מדונה, ריאהנה, טי איי, ניקי מינאז׳ ועוד. לזה מיהרה להגיב איגי אזאיליה (שדווקא כן תמחכה בזמרת בעבר) בטוויטר ״חתמתי על הסכם סודיות – אבא שלה יכול ובהחלט גם יתבע אותי״.

היום למרות הלחץ הציבורי הנרחב שהפעילה התנועה וכן גם כוכבים ואנשי תעשייה קבע בית המשפט שאביה של ספירס ישאר האפוטרופוס היחיד שלה.

כן שמעתם נכון, בית המשפט העליון בו מתנהל ההליך דחה את בקשתה של הזמרת לשלול מאביה את תפקיד האפוטרופרסות. על פי המסמכים שנמסרו לבית המשפט הדחיה היא אינה מתייחסת או חלק מהעדות שנתנה ספירס בתחילת השבוע. לאחר העדות היה על הזמרת להגיש שוב עתירה שמתייחסת לביטול ההליך לחלוטין ורק אז תהיה האפשרות לקחת את עדותה בחשבון ולפסוק מחדש על המשך קיומו. זה הוא אכן עוד מכשול בדרך של בריטני להשיג את חייה חזרה. אך הסירוב של השופטת, ברנדה פני, לא מגיעה כרעם ביום בהיר. העתירות החוזרות של עורך דינה של ספירס לאורך השנים לא עזרו לשנות את דעת השופטים שטיפלו בתיק אפילו לא פעם אחת. כולם בעבר ובהווה קבעו כי ספירס אינה כישרה למרות הכל לנהל את חייה בעצמה. איך הסיפור ימשיך להתפתח? רק זמן יגיד אבל אנחנו מקווים שנוכל לראות את המסמכים החדשים מוגשים לבית המשפט ואת בריטני בעוד מספר חודשים חופשייה ומאושרת.

עדכון (15.7.2021) – השופטת שדנה בעניינה של ספירס אישרה לזמרת אתמול בלילה לראשונה מאז החל תהליך האפוטרופוסות שלה לשכור עורך דין מטעמה. עד כה כל עורך דין שייצג את הזמרת מונה לה על ידי בית המשפט. זה מגיע לאחר פסיקת בית המשפט שפסלה את בקשתה לסיום ההליך שתוארה בכתבה, התפטרות המנהל האישי של הזמרת שעבד איתה מתחילת הדרך וכן גם ההצהרה שלה שהיא יוצאת פורשת מעולם המוזיקה.

 

דילוג לתוכן