20% מכל רכישת מרצ׳נדייז יעברו לעמותת כנפיים של קרמבו! מלאי מוגבל

ג’וג’ו סיווה מול עולם התקשורת – כתבת אורח יובל דולברג

מאת יובל דולברג

אם נעשה ריקאפ קצר ומהיר ג’וג’ו סיווה היוטיוברית המצליחה בטירוף החליטה לצאת מהארון עם תמונה אחת חמודה ששברה את האינטרנט. בסוף ינואר 2021 ג’וג’ו סיווה העלתה לאינסטגרם תמונה תמימה לחלוטין בה היא לבושה לגמרי אך היה קשה להתעלם מהעובדה כי על חולצתה היה כתוב ‘.BEST. GAY. COUSIN EVER’.  זו כמובן הייתה בחירה מודעת של ג’וג’ו שכבר הפכה לשם דבר בעולם היוטיוב ומחוצה לו בקרב ילדים ונוער. היא בחרה לא להסביר ולא להרחיב על החולצה. 

היא העלתה את התמונה ונתנה לאינטרנט לבחוש. 

עולם הנוער יודע מי היא ובעתיד כשהילדים הללו יגדלו הם ישמיעו אותה לילדים שלהם. כמו שאנחנו עושות ועושים עם בריטני. השאלה היא האם דור העתיד יספר לילדיהם שג’וג’ו אינה סטרייטית? האם אנחנו סיפרנו לילדים שלנו או האחיינים שלנו שבריטני התפלפה לגמרי והחליטה לנשק את מדונה ולגלח את הראש? כנראה שלא כי אנחנו לא כלי תקשורת. אנחנו לא מעוניינים ברכילות והם ילדים צעירים, זה לא רלוונטי ולא “age appropriate”. במקרה של ג’וג’ו סיווה הרשת געשה. היציאה שלה מהארון חשפה אותה לאוכלוסיות שלא הכירו אותה קודם. אנשים ללא ילדים (כי ג’וג’ו לא פונה אליהם), אנשים שהינם להט”בים (כי אנחנו חולים על סיפורי יציאות מהארון וגם קצת נהנים לרכל, בטוב טעם) ועוד. כך היא גם יצאה מהארון וגם, אולי! הרוויחה תוספת כלכלית לא צפויה אבל יחד עם זאת הגיע המחיר.

וזה אותו מחיר מוכר שסופג כל סלב, מפורסם או יוצר תוכן מוכר כשהוא יוצא מהארון. העלבונות, התגובות ההומופוביות והשנאה.

ג’וג’ו חוותה את כולן ובכל הרשתות החברתיות בהן יש לה פרופיל. בטוויטר אימהות מודאגות, לא ברור ממה, כתבו לה שהבנות שלהן לא יצרכו את התוכן שלה יותר. ושחרם היא הדרך להתמודד עם העובדה שג’וג’ו אוהבת נשים. החרדה הזו יצרה גלים ברשת אבל כאן מתחיל הקסם. הסיפור של ג’וג’ו הוא סיפור של ילדות ותמימות. היא לא יצאה מהארון, היא לא התנשקה עם בת זוגה ברשת ודחפה אג’נדה להט”בקית רדיקלית. היא העלתה תמונה עם חולצה. היא שיתפה את העוקבים שלה בחולצה שקיבלה במתנה מבת דודה. היא נשארה אותנטית ל-BRAND שלה. ילדה, נצנצים, ממתקים, שמחה וחיוך. היא לא נעלבה מהתגובות הקשות שהופיעו ברשת, להפך, היא קיבלה אותן והמשיכה הלאה. היא לא יצרה דרמה, היא נשארה ג’וג’ו סיווה החמודה והצנועה. זו שנחמדה אל כולם ומקבלת את כולם.

הקסם של סיפור היציאה מהארון של ג’וג’ו סיווה השפיע על הרשת, הכתבות היו ברובן מפרגנות, מקבלות ומעריכות.

אנשים בגיל 30 ומעלה העריצו אותה על האצילות וההתמודדות שלה, נערה בת 17, עם שנאה והומופוביה. התקשורת חיבקה את ג’וג’ו וממשיכה לחבק אותה לאורך תהליך היציאה שלה. היא לא הסכימה להגיד מה הנטייה המינית שלה בתקשורת במשך פרק זמן ארוך מאז ״התמונה עם החולצה״. היא שמרה זאת לעצמה ועשתה בשכל. נערה בת 17 שהתחילה כיוצרת סרטונים ביוטיוב הצליחה להתמודד עם שנאה והומופוביה הרבה יותר טוב מבריטני או כריסטינה. אולי זה אומר שיש כאן דור שגדל נכון, אולי יש כאן ניצוץ של תקווה לקהילה הלהטב”קית להיות מה שהיא \ הוא \ הם רוצים להיות בלי לפחד ללכת ברחוב. 

ג’וג’ו היא מודל לחיקוי להתמודדות שלה עם השנאה אבל יד ביד היא מראה שלצאת מהארון זו חוויה שיכולה להיות טראומטית. בין אם את נערה לא מוכרת מאיזה קיבוץ ובין אם את יוטיוברית מפורסמת עם מיליוני עוקבים והצלחה מטאורית.

דילוג לתוכן