5 שפות לאהבה – מי יותר טוב בזה גברים או נשים?

סוף סוף אחרי 28 שנים של חיים, מתוכם כעשר שנים של דייטינג, רווקות ומערכות יחסים (רציניות ומזדמנות ווינק ווינק) אני יכולה לומר בביטחון מלא חארטה, שאספתי מספיק מידע בשביל לבחון את הגברים אל מול הנשים. ולהחליט מי פשוט מוצלח יותר בעולם האהבה. בשביל לבחון את המידע שאספתי אשתמש בתיאוריית חמש השפות לאהבה. לקוראי וקוראות כתבה זו הנמצאים כעת בזוגיות מומלץ לבדוק האם השפות הללו משומשות במערכת היחסים שלכם.ן. אם לא אולי כדאי לעבוד על זה. וכן, אפשר לעבוד על זה. זו לא עילה לפרידה.

לשם הסר ספק אני מחוייבת לשתף אתכם.ן כי יש לי העדפה מובהקת בתחום והיא כנראה תתבהר לאורך הכתבה. אין הדבר אומר כי זו האמת שלכם.ן אלא כי זו האמת שלי. זה מה שמתאים לי, זה מה שעובד לי וזו ההתאמה שאני רואה כרגע בחיים שלי. אזכיר בנ.ב.2 (כביכול) כי מיניות ומשיכה הן כמו מים, פלואידיות, זורמות ומשתנות ללא הרף. אז תשמרו על ראש פתוח תמיד כי אי אפשר לדעת במי נתאהב וגם אי אפשר לבחור. הלב בוחר, המניאק הקטן הזה. 

מילות חיבה

מילות חיבה הן כמובן המילים החמות והנעימות שאנחנו אומרים.ות ושומעים.ות מבני ובנות הזוג שלנו. “אני אוהבת אותך”, “את חשובה לי”, “אני רואה עתיד איתך”, “אני מתגעגע אלייך” וכו. כל אחד.ת שהיו במערכת יחסים שמע.ה את המילים הללו ואמר.ה אותן חזרה. המילים הללו יוצרות חיבור רגשי בין שני א.נשים והן מקרבות בינינו. מילות חיבה נקשרות כמובן לתקשורת. תקשורת היא בסיס חשוב ובלתי נמנע שאי אפשר לוותר עליו כאשר נכנסים למערכת יחסים.

תקשורת בונה הבנה, הכלה, קבלה ורצון להיות יחד. כולנו יודעים.ות עד כמה תקשורת זה חשוב, אנחנו רוצים.ות שבני ובנות הזוג שלנו יבינו את ההומור השחור שלנו, את המורבידיות המפחידה שלנו שנובעת מטראומות ילדות (אוהבת אותך אמא), ואת המוזרות הייחודית לנו. כל הדברים הללו ועוד עושים אותנו למי שאנחנו, ובלב אנחנו רק רוצים שיקבלו אותנו כמו שאנחנו בזוגיות. זה כמובן לא חדשות מרעישות לנשים הסטרייטיות שגברים לא יודעים לתקשר. על אחת כמה וכמה כשזה מגיע לרגשות שלהם. זו אחת הבעיות המרכזיות בפטריארכיה הנוגעות למין הגברי. הם מרגישים כמונו ורגישים כמונו אבל אטומים ומתקשים להביע את שהלב מרגיש. זה יכול להיות מאוד מושך לנשים מסוימות. אולי הן יצליחו לעזור לבני הזוג שלהן, להיפתח אליהן. אם הן הצליחו מהמם, זו חתיכת עבודה וזה תהליך שיכול להוביל לפירוק החבילה.

מצד שני, נשים ידועות כרגישות ופטפטניות. אז נכון אנחנו מדברות הרבה ו”טוחנות ת’ראש” (שונאת את הביטוי הזה) אבל רק ככה אנחנו יודעות לתקשר. רק ככה אישה יוצרת אינטימיות עם אישה נוספת. אנחנו מתקשרות ברגשות ואוהבות את זה. אי אפשר כמובן לשכוח שהריבים שלנו יכולים להיות יותר דרמטיים מאשר בין גבר לאישה, אבל היי אני מזל תאומים אני אוהבת דרמה.

פעולות

בני ובנות הזוג שהיו לי במהלך חיי חונכו מאוד מהר שכל בוקר אני מצפה לקפה למיטה. אני כמובן מצחצחת שיניים לפני הקפה הזה. אבל הוא תמיד יגיע. הוא תמיד יהיה חם ויעזור לי להתמודד עם עצמי יותר טוב על הבוקר (ואיתם.ן גם). אז נכון יש בזה משהו מפונק קצת אבל זו פעולה שמראה חיבה. זו דוגמא לפעולה הנחשבת לשפת אהבה מסוימת. אפשר לראות גם בפתיחה של דלת הרכב כפעולה כזו, או בצילום נחבא של אהובתך כאשר אתה רואה את היופי שלה והיא לא שמה לב. ישנן המון פעולות כאלו שמובילות לחיבה והחשיבות שלהן עצומה. אם הגבר שלך לא כל כך מוצלח בתקשורת יכול להיות ששפת האהבה שלו היא פעולות. אם אכן כך המצב זה אומר שלא הכל אבוד, הוא כן אוהב, הוא פשוט טמבל ובינינו, כנראה ככה חינכו אותו בבית.

אז אמנם גברים ידועים כמראים אהבה דרך פעולות אבל הם לא לוקחים את הנשים בסיבוב. קומיקאית אמריקאית ידועה (ביג פאקינג דייק) סיפרה שהתחילה לצאת עם בחורה, שמעולם לא יצאה עם נשים קודם, והביאה לה פרחים בדייט הראשון. הקומיקאית סיפרה שהבחורה ליטרלי בכתה דמעות כשהיא נתנה לה את הפרחים. הבדיחה הייתה כמובן שהגברים שהיא יצאה איתם עד היום יצרו רף כל כך נמוך לפעולות הללו שהפרחים יצרו רף חדש לגמרי (כמו הקו האדום של הכנרת שאולי נזכה להגיע אליו בחורף הזה). הכל כמובן בהומור, אבל המציאות לא רחוקה משם. נשים מבינות בצרכים של נשים אחרות מתוקף היותן נשים. אז גברים אל תתבאסו זה פשוט ביולוגיה.

מתנות

אם עסקנו בפרחים וקפה בפסקה הקודמת, כאן נעסוק במתנות. האקסית שלי הייתה קונה אותי באוכל. אני בחורה בסיסית בסך הכל. קפה, אוכל ודרמה. קל לספק את הצרכים שלי. בפועל השמנתי מלא בגללה. לעיתים אני תוהה אם זה היה האינטרס שלה אבל לא נכנס לזה כאן, בשביל זה יש לי פסיכולוגית. מתנות נחשבות צורה של שפת אהבה. הן מראות שבן.ת הזוג חשבו עלינו כשהסתובבו בקניון או בסופר וראו בורקס תפוח אדמה או תכשיט נגיד (כוסאמק א’ לא יכולת לקנות לי תכשיט במקום בורקס? סתם לא, היא קנתה לי גם תכשיטים. אמאל’ה אני הכי מפונקת בארץ, סגור סוגריים).

אם בן הזוג שלך יודע לפנק בדברים פיזיים זה דרך להראות אהבה ואם את עדיין לא מרוצה מכך אולי כדאי לדבר איתו ולא להמשיך לקרוא את הכתבה. בהשוואה למערכת יחסים בין שתי נשים אפשר להבין שאין הרבה הבדל כאן. מה שכן יש כאן זה את הצורך הפרימיטיבי והחומרי שלנו (הנשים) לקבל מתנות. תחשבו על זה רגע, ימי הולדת, וולנטיינ’ז, הפרשת חלה, מסיבת אירוסין – אין לנו אירוע אחד שבו לא נהוג לתת מתנות. מתנות מראות חשיבה, כוונה ורצון לתת. אין אחד.ת שלא אוהב.ת לקבל מתנות.

זמן איכות

דבר שנראה כל כך טריוויאלי ובסיסי הוא החמקמק מכולם. זמן איכות כשמו כן זה, הרצון לפנות זמן בשביל ה-SO שלנו (Significant Other). פינוי זמן מהיומן העמוס שלנו זו דרך להראות את הרצון שלנו לבלות עם בני ובנות הזוג. בתרבות המערבית ישנה השקפת עולם של רדיפה אחרי הנעורים. א.נשי העולם הגדול עובדים.ות, נופשים.ות, צורכים,ות ולא מפסיקים,ות למצוא ולהשיג את הדבר החדש הבא. אייפון 13, PS5, הקולקציה החדשה של ביונסה ועוד. אין לנו רגע אחד לעצור ולהריח את הפרחים (או להנביט עדשים במקרה של אמא). הרדיפה הבלתי נגמרת הזו היא ניסיון מודרני להיות מסופקים ואקטואלים כל הזמן. לכן הבחירה שלנו לפנות זמן לאחר.ת היא צורה מערבית וחדשנית להראות אהבה.

עכשיו מצד אחד, כנראה יהיה לך קשה יותר לשכנע את בן הזוג שלך לוותר על ערב כדורגל עם החברים, מצד שני אם הוא מוותר ובוחר להישאר איתך הוא מקבל כמויות של נקודות זכות. כי המוסכמה החברתית בין סטרייטים.יות היא שהאישה רודפת אחרי הגבר (איף סטרייטים.יות). אצל נשים זמן האיכות נתפס בצורה אחרת.

נשים מהקהילה יודעות שדייט ראשון שנמשך פחות משש שעות הוא דייט לא מוצלח. כלומר במערכת יחסים בין נשים אין צורך בפינוי יומן בשביל למצוא זמן לדייט. לרוב נשים יעדיפו מראש להיות בעיקר עם בנות הזוג שלהן. אם אתם.ן תוהים.ות למה אז ההסבר פשוט. מערכות יחסים בין נשים לרוב יוצרות בצורה מקבילה קשר חברי מוצלח וקשר רומנטי מוצלח (שלא תמיד מצליח והרבה פעמים לא מחזיק ועלול להתפוצץ וכו’).

מגע

צורת האהבה הכי פופולרית בישראל (על פי מחקרים שאף אחד.ת לא עשה.תה) היא מגע. ממחקרים שכן נעשו בעולם הפסיכולוגיה (על ידי וירג’יניה סאטיר) ידוע שמומלץ להתחבק מינימום של 4 חיבוקים ביום בכדי לחיות אך מומלץ לפחות 12. כלומר חיבוק זה דבר טוב, תתחבקו, תחזיקו קרוב את האהובים.ות שלכם.ן. באותה נשימה, אל תנשמו עליהם (כי קורונה ואומיקרון וחבריו). מגע אינו בהכרח מגע מיני מבחינת צורת אהבה. מיניות היא חשובה בזוגיות ואף הכרחית (לא לכולם.ן, אני מסתכלת עליכם.ן א-מיניים.ות ללא ליבידו). בישראל כידוע א.נשים מתחבקים.ות ללא הפסקה, חיבוק של שלום, חיבוק של להתראות וחיבוק של געגוע. אנחנו ידועים.ות כא.נשים חמים.ות ולכן מגע זו צורת אהבה שחוצה גבולות של מערכות יחסים רומנטיות.

אני גרועה במגע. אני אשכנזיה קרה ומתנשאת. לא אוהבת לגעת בא.נשים ולא אוהבת שא.נשים נוגעים.ות בי. מה שכן, אני כמו חתולה. אני לא רוצה שתלטפו אותי רק שתאכילו ואני לא רוצה שתקראו לי כי אני אתעלם אבל! אם תהיו סבלניים.יות אני אגש אליכם.ן מבחירה. בזוגיות היה לוקח לי זמן ליצור מגע ולרצות מגע. הקושי היה חזק יותר עם גברים שיצאתי איתם מאשר נשים. כפמיניסטית אפשר להבין מאיפה החשש הזה נובע. אבל כשנוצר קשר חזק ורגשי המגע הגיע והרגיש כמו בועת ביטחון.

אז למדנו היום על חמש צורות בהן אפשר להביע אהבה בתרבות המערבית.

כל אחת מהן בונה את הקשר הזוגי ומחזקת אותו. לכל אחת מהצורות חשיבות ולכל אחת מהן מקום. אם יש לנו קושי עם צורה אחת אפשר לדבר על זה עם בני.ות הזוג. ואם בן הזוג לא אמר שהוא אוהב אותך אבל פינה לך זמן, לקח אותך לסרט, החזיק לך את היד וכו’ יכול להיות שקשה לו להביע רגש (ויכול להיות שהוא פשוט לא בקטע שלך, סורי). אז גברים חלשים בתקשורת ושפה ונשים חזקות בזמן איכות ומגע (כי בואו אישה מכירה את גוף האישה ווינק ווינק 2) ולמקרה שלא הבנתם.ן עדיין איזו קבוצה אני מעודדת המצב שלכם בכי רע, אך אל חשש! הכל אפשר לפתור, על טעם ועל ריח אין להתווכח ואל תסתכלו על הקנקן אלא על הפרחים היפים בו. צאו לדרך, בהצלחה ואם אתם.ן צריכים.ות מספר של פסיכולוגית לענייני זוגיות אל תפנו אלי

My Cart Close (×)

Your cart is empty
Browse Shop
דילוג לתוכן