לא רק זוגיות, גם קשרים ״חבריים״ עלולים להיות רעילים

יש לי סיפורים מהילדות, מהחטיבה ומהתיכון שמלווים אותי עד היום. אלו סיפורים על חברויות לא כל כך מוצלחות. אם אפשר לומר גם די קשות שלימדו אותי הרבה על קשרים רעילים. במהלך התבגרותי גיליתי שקשרים רעילים לא נעלמים, הם יכולים להופיע כל הזמן ובכל עת. גם אם אני רואה כבר את עצמי כאישה בוגרת, עצמאית, שיודעת מה עושה לה טוב. אך לעיתים זה עדיין קשה לצאת מתוך קשרים כאלו.

סיפור ההתבגרות שזכור לי מכל הוא סיפור החברות ביני לבין חברה אשר ליוותה אותי מהחטיבה ועד סוף התיכון.

החברות הייתה מורכבת מיחסים של פחד ושל נצלנות, אני פחדתי להישאר לבד ולכן נשארתי בתוך חברות נצלנית שלא העריכה אותי ורק הורידה אותי. לא יכולתי להגיד מה מפריע לי,לא נעים לי, מתי בא לי ומתי לא בא לי. וכאשר כן אמרתי, קיבלתי תגובות אלימות ומפחידות שגרמו לי “לפחד” על המקום שלי. בשלב מסוים בין כיתה יא׳ ל-יב׳ גיליתי חברים חדשים דרך פרויקט התנדבות שלקחתי בו חלק. באותו יום שפגשתי את אותם חברים, הבנתי לראשונה בחיי מה זאת חברות, מה זאת אהבה חברית אמיתית ומה הוא קשר רעיל.

חברות היא דבר מורכב. חברות היא קשר בין שני א.נשים שנוצר מתוך סיטואציה מסוימת. מידת החברות משתנה מאדם לאדם וכל חבר או חברה שלנו מקבלים מקום אחר אצלנו בחיים. יש כאלו שנחשיב אותם כחברים טובים ויש כאלו שנחשיב אותם כידידים וכן הלאה. כמו בזוגיות גם קשרים חבריים יכולים להיות הרבה פעמים לא הדדיים.  לעיתים התחושות בין שני הא.נשים שמנהלים את הקשר אינן שוות או דומות, מידת הרצון להיפגש עם אותו חבר/ה לא קבועה, היכולת להכיל את אותו חבר לא תמיד אפשרית והקשר עצמו יכול לעבור דרך מלאת חוויות ושינויים.

יכול מאוד להיות שקשר שהתחיל “אינטנסיבי” לא ימשיך כך. ויכול להיות שחברה שלא כל כך התחברתי אליה בהתחלה תהפוך לקרובה מתמיד. חלק חשוב ביצירת חברות הוא תהליך ההיכרות. עם הזמן אנחנו לומדים ולומדות יותר את הצד השני ובאופן זה מבינים אם הקשר בכלל מתאים לנו.

היכולת להבין מה מתאים לנו ומה לא ומי הם האנשים שאני רוצה או לא רוצה להיות סביבם, מצביעה על רגישות גבוהה.

זה אומר שאני יודעת מה נכון לי ומה מיטיב איתי. אם אני עושה לעצמי טוב אני יכולה להחזיר טוב לצד השני. אם יש לי רגשות שליליים מהחברות יהיה קשה להרגיש, לחשוב ולהתנהג בצורה חיובית וטובה כלפי הצד השני. גם אם עושים זאת באופן מאולץ או מתוך פחד, זה לא יכול להמשך לנצח, גם זה עלול להתפוצץ.

חברויות ״רעילות״, מנצלות, מניפולטיביות וסכסכניות זה משהו שאני בטוחה שיצא לכולנו להיתקל בו.

זאת אמנם חוויה המאפיינת את תקופת הזמן של בית הספר היסודי עד לתיכון אבל באופן מפתיע היא יכולה ללוות אותנו לאורך כל החיים. גם כשאנחנו אנשים בוגרים, בעלי מחשבה עצמאית אשר כבר לא נתונים לאותם לחצים חברתיים קשים. גם כאשר יש לנו באופן היפותטי את היכולת לבחור באופן חופשי מי יהיו החברים שלנו. עם זאת, רבים מאיתנו עדיין נמצאים בתוך “קשר רעיל” מסוג זה, את חלקם אנחנו סוחבים עוד מימי התיכון או הצבא. ואת חלקם פגשנו בהמשך הדרך, אז למה אנחנו לא יוצאים מתוך קשרים כאלו? מה בכל זאת משאיר אותנו בהם?

ישנם מספר גורמים לסיבה שלנו להישאר בתוך קשר ״רעיל״ ואחד מהם הוא הפחד שלנו להישאר לבד.

משהו בלהישאר לבד גורם לנו להרגיש שאין לנו חברים, שאנחנו לא אהובים. זה יכול להיות קשור לביטחון העצמי שלנו. אך פעמים רבות הקשר הרעיל יהיה אחד הגורמים לחוסר הביטחון מלכתחילה. הקשר עלול להתנהל בצורה כוחנית, נצלנית ומניפולטיבית. פעולה כזו משאירה אותנו בתוך קשר שלא לוקח אותנו בחשבון, שהוא אינו הדדי. כזה שלא יכול להימשך לאורך זמן מבלי שצד אחד יסבול בתוכו. הפחד להיות לבד הוא לגיטימי והגיוני. אך חשוב לעשות לפחות את הצעד הראשון, ולשאול את עצמנו מה הקשר הזה עושה לנו? למה אנחנו נשארים בו? במידה ואנחנו מגיעים למסקנה כי הוא לא משפיע עלינו בצורה חיובית אולי שווה לעשות משהו בנושא. גם אם אנחנו מפחדים מההשלכות הלא צפויות.

גורם נוסף שמשאיר אותנו בתוך קשר רעיל זאת העובדה… שאנחנו לא מודעים לכך שהוא קשר כזה.

חברות כוללת בתוכה מעבר לחיבור הדדי גם המון ויתורים. אנחנו יכולים לעשות הרבה למען אנשים שאנחנו אוהבים. אך מצד שני, חשוב לראות כיצד החברות לא הופכת לחברות חד צדדית. בה יש צד  (שכל הזמן) מקבל בעוד הצד השני לא רק שלא נותן, אלא מנצל את החברות לנוחיותו האישית במגוון אספקטים מבלי לחשוב פעמיים. קשר אמנם, מלא בוויתורים אבל הוא לא אמור לגרום לנו לוותר על עצמנו. חברות אמורה לגרום לנו להרגיש טוב עם עצמנו ועם הפרטנר. עם הקשיים, הבעיות, הרגעים השמחים והכיפיים. קשר חייב להיות תקשורתי. צריך שיהיה נוח, לומר מה שנעים ומה שלא נעים. 

חברות יכולה להיות קשה, מסובכת ומורכבת אבל בסוף היא צריכה לעבוד באופן הדדי. אומרים שבשביל הרגעים הקשים יש חברים, ואני לחלוטין מסכימה עם האמירה הזו, מבחינתי חברים באמת טובים יהיו כאן לעת צרה ויעזרו לי בשעת מצוקה. חברות לא צריכה להיות נטל, היא צריכה להיות בחירה מושכלת שעם כל הקשיים שהיא יכולה לכלול אנחנו יודעים לומר לעצמנו בסופו של יום שאנחנו שמחים שבחרנו בקשר הזה. קשר הוא בחירה!

My Cart Close (×)

Your cart is empty
Browse Shop
דילוג לתוכן