צילום מיכאל טופיול

לאן תתפתח תפיסת דימוי הגוף בחברה? זו התחזית על פי THE VISIONARY.

כתבה מאת THE VISIONARY סוכנות לחיזוי טרנדים ומחקר – נתלי יצחקוב מייסדת החברה וליאור פישר שילוני מנהלת הקרייאטיב ושותפה.

אותה הגברת בשינוי אדרת אידיאל היופי הנשי מעסיק את העולם המערבי משחר הימים. בדימוי הגוף הנשי, אם נבחן אותו לאורך ההיסטוריה, חלו תמורות ושינויים מקצה לקצה; בעוד שוונוס הפרהיסטורית, הידועה בתור ״ונוס מווילנדורף״, הציגה בגאווה את קימורי גופה השופע, הנשים ההלניסטיות בתקופת יוון ורומא דווקא העדיפו להתהדר במבנה גוף שרירי ואתלטי. תקופת הרנסאנס הביאה עימה את אחד האייקונים הבולטים שמאפיינים את אידאל היופי – הלוא היא המונה ליזה האצילית והסימטרית, שעם הזמן פינתה את מקומה לנציגות ה״הרואין שיק״ הגרומות והנעריות של שנות ה-90.

גם היום, נשאלת השאלה – מהו אידיאל היופי הנשי? כטרנדולוגיות החוקרות מגמות תרבותיות, נדמה שסוגיית דימוי הגוף נותרת רלוונטית, ובדומה לטרנדים אחרים המושפעים מהלך רוח פוליטי, כלכלי וחברתי, גם היא עוברת אבולוציה ומשתנה.

מה מוגדר כאידיאל היופי? או מתי נשתחרר כבר מכל התפיסות המיושנות שלנו?

אידיאל היופי אמנם נתון לפרשנות לוקאלית בחברות ובקהילות שונות, אך הלך הרוח הגלובלי מסמן מגמה מובילה – קבלה. אנחנו עדים לתנועה הולכת וגוברת הקוראת להכיל ולכלול מגוון רחב ככל האפשר של זהויות, מגדרים ומבני גוף, תוך התייחסות משמעותית ראשונה לקבוצות שבעבר נזנחו והופקרו, כגון נכים, טרנסג׳נדים, נשים מלאות וכדומה. מחאות חברתיות דוגמת me too הובילו לשינוי באידיאל היופי, כאשר דימוי הגוף החדש קורא לא רק להכיל, אלא גם לשאת בגאווה את מי שאנחנו, על השונות, הפגמים, והמוזרות שהופכת בכל אחת ואחת מאיתנו לייחודית. השינוי האמיתי תלוי ביכולת שלנו כחברה להכיל את מה שבעבר נתפס בעניינו כמכוער ולא ראוי לייצוג.  ובמילים אחרות -תפנימו: שונה זה המגניב החדש.

מה מאפשר את השינוי באידיאל היופי? או תודה לאל שיש לנו אינסטגרם…

בתקופה האחרונה ניתן לראות מגמה חברתית שצומחת מהרשתות החברתיות, ובעצם מאפשרת לנשים ברחבי העולם לקחת את הכוח לידיים ולהשפיע. היו שלום עורכות אופנה בווג ומעצבי אופנה עילית, עכשיו אנחנו מחליטות מה יפה ונחשק. עכשיו אנחנו מחליטות מה מקובל עלינו ואיפה אנחנו שמות את הגבול. הפמיניזם מגדיר את עצמו מחדש והשינוי צומח מלמטה ומקבל חיזוק מדמויות נשיות חזקות ומפורסמות. המדיה החברתית, אינסטגרם בראשה, מאפשרות לנשים ובעיקר לנערות להוביל שינוי בדימוי הגוף הנשי. שיער גוף, צלוליטיס, שומן, פיגמנטציה, אקנה ושאר תופעות טבעיות המאפיינות את הגוף הנשי מקבלות לראשונה במה, בלי פילטרים וריטושים, ואנחנו מוחאים כפיים. ובמילים אחרות – עופי על עצמך, זה עושה לנו את זה.

מי מוביל את השינוי? או איפה התעוזה הישראלית שכולם מדברים עליה?

יותר ויותר מותגים ברחבי העולם מבינים את השינוי המתחולל ומאמצים במהרה אג׳נדה פרו-נשית חזקה. גוצ׳י בקמפיין ביוטי חדש עם דוגמנית בעלת שיניים עקומות, מאנקי, חברת בת של אייץ׳ אנד אם בקמפיינים שמעלים על סדר היום את הטאבו הידוע בכינויו המחזור הנשי, מותג בגדי הים ״בודי״ עם פרזנטוריות מכל קשת הגוונים שמציגות בגאווה את בגדי הים הקטנטנים שלו, ״בילי״, סכין גילוח חדש הקורא לנשים לא להסיר את שיער הגוף ועוד. מותגים גדולים כקטנים מבינים היום שאם לא יפנימו את הטרנד הם יישארו מאחור, וקהל היעד שלהן ינטוש אותם עבור אותם המותגים שכן. ובעוד שבשאר העולם מבינים שאידיאל היופי הנשי משתנה, מתרחב, מתכווץ, מתבגר, מתחצ׳קן, מתקמט ומתעוות כדרך הטבע – דווקא בישראל מתעקשים ללכת על שמרנות מיושנת ולדבוק בנדוש, המוכר ובעיקר – הרזה. מותגים ישראלים נוטים להימנע מקידום אג׳נדות חברתיות ופוליטיות ומעדיפים לא לנקוט עמדה בסוגיות של דימוי גוף ונשיות. ובמילים אחרות – תתעוררו חברים, ומהר!

הכתבה נכתבה על ידי THE VISIONARY סוכנות לחיזוי טרנדים ומחקר – נתלי יצחקוב מייסדת החברה וליאור פישר שילוני מנהלת הקרייאטיב ושותפה. מוזמנים להירשם לניוזלטר של החברה לעדכונים על ההרצאה הבאה של נתלי וליאור שתתקיים ביולי. מומלץ בחום כמובן לעקוב אחרי פעילות הסוכנות באינטסגרם ובפייסבוק

My Cart Close (×)

Your cart is empty
Browse Shop
דילוג לתוכן