צרפת מכריזה כי תשלם לאזרחים על תיקון בגדים כדי לעודד צריכה נכונה יותר

נראה כי יש מדינות, כמו צרפת, שדווקא כן לוקחים ברצינות את משבר האקלים שדופק על דלתנו. זה שהביא עלינו עומסי חום, הצפות ושרפות בקנה מידה שלא תעדו עוד מעולם בעולם. אם בחודש שעבר שמענו על היוזמה לעצירת האופנה המהירה… היום אנחנו שמחות לדווח על יוזמה מסקרנת של ממשלת צרפת. היא תשלם לתושביה על תיקון בגדים!

לפני כחודש השיק האיחוד האירופי תוכנית סדורה ומהפכנית שמטרתה למגר את האופנה המהירה עד 2030

החלק הראשון בתוכנית של האיחוד היא להגדיר באופן חוקי מה היא “אופנה מהירה”. על פיה כל חברה שמוכרת פריטי אופנה במחיר נמוך ובאיכות ממוצעת / ירודה נחשבת “אופנה מהירה”.  החלק השני הוא להעביר חוקים אשר יחייבו חברות לעצב בצורה אקולוגית יותר. כל מוצר בין עם פריט הלבשה או מכונת כביסה יצטרך לעמוד בתקנים המוודאים את איכות המוצר. וכן גם להכיל כמות מסוימת של חומרים ממוחזרים. החלק השלישי יהיה ניהול מעקב מדויק ומדוקדק אחר הסטוק שיש לחברת. וכן גם הוצאה מחוץ לחוק של השמדה והטמנה. שאר חלקי התוכנית עדיין לא ניתנת לפרסום. 

אלא שממשלת צרפת בחרה שלא לחכות לחוק האירופי ולהעביר תוכנית מיוחדת משלה שתפצה אזרחים על תיקונים. 

על פי התוכנית ממשלת צרפת מנסה להילחם בזיהום הטקסטיל על ידי חיזוק תרבות התיקונים. כן זו שכמעט ונעלמה מהעולם. כך החל מתחילת השנה הבאה תציע זיכוי לאזרחים שיתקנו את פריטי הלבוש השונים שלהם. זה יינתן לתיקון בגדים והנעלה בלבד וישולם בהתאם למורכבות שלו וינוע בין 6 אירו ל-25 אירו.

את “הפיצוים” הללו מתכננת הממשלה לשלם מקרן הקיימות שלה. קרן בה כעת יש 154 מיליון אירו שישולמו לאורך חמש שנים. על פי ההצהרה הרשמית ההצעה הזו תאפשר לאזרחים להוציא יותר כסף על פריטי לבוש איכותיים ויוקרתיים. כאלו שישמרו לאורך זמן ובמידת הצורך יקבלו תיקון בחינם. ולא רק האזרחים ירוויחו, אם התוכנית תעבוד כראוי גם תעשיית החייטים והסנדלרים תתחזק ותתפח. דרך שיחזק את שוק העבודה ויפתח עוד משרות בתעשייה

דילוג לתוכן