קנדה חוקרת את ענקית הספורט נייק בחשד לשימוש בכוח עבודה אויגורי

לא שמעתם זמן מה על ניצול הציבור האויגורי? נייק קנדה דאגה לכם. בשבועות האחרונים פתח ארגון קנדי חקירה נגד ענקית הספורט בחשד לשימוש בעבודות כפייה במפעלי הספקים שלה בסין. ובעוד החברה מכחישה כל קשר לאותם מפעלים החקירה ממשיכה. אז מה זה בכלל אומר?  

מי הם בכלל האויגורים ומדוע מאשימים את נייק ומפעלים בסין בעבודות כפייה?

על פי המידע שיש לנו היום האויגורים הם קבוצת מיעוט מוסלמי בסין. בגלל אמונתם והשקפתם הדתית הם נרדפים ונלקחים לעבודת פרך כנגד רצונם. על פי פרסומים מאות אויגורים הועברו לכאורה מאז 2017 למחנות ׳חינוך מחדש׳. ומשם הם עוברים לעבודות כפייה במפעלים (בניגוד לרצונם) ומתקני כליאה בתנאים מחפירים. המטרה היא לא לספק תעסוקה לבני מיעוטים. אלא להמשיך בהליך שהחל במחנות החינוך מחדש ובביתם של האויגורים במחוז שׂינְגְ’יָאנְג. לפני שנתיים כתבה כאן ורד גולדמן כתבה שתיארה האשמות דומות כנגד קבוצת אינדיטקס. נראה כי כלום לא השתנה. 

החקירה שהוכרזה לפני כשבועיים תחקור לעומק את הקשרים של נייק קנדה אל מפעלים ספציפיים בסין. 

מטרת החקירה, שמקיימת יחידה ממשלתית של קנדה, היא לבדוק שהחברה לא “מרוויחה” מהמפרת זכויות אדם. היחידה שנקראת Canadian Ombudsperson for Responsible Enterprise הוקמה ב-2019 על ידי ראש הממשלה ג’סטין טרודו במטרה לוודא שחברות קנדיות לבגדים, כרייה ושמן שומרות על זכויות אדם מעבר לים.

החקירה שפתחה היחידה תבדוק תלונות וממצאים שקיבלה לידיה מהמכון האסטרטגי שבאוסטרליה, ה-ASPI. אותו ארגון שחוקר את הנושא כבר מספר שנים והעלה אותו לראשונה לכותרות. על פי הארגון ישנם ממצאים המצביעים כי היה קשר ישיר בין החברה למפעלים מנצלים באזור שינג’יאנג. “על פניו נראה כי התלונות שקיבלנו מעלות בעיות חמורות ביחס לפגיעה בזכות הבינלאומית לחירות” אמרה מנהלת היחידה הממשלתית שרי מיירהופר.

נייק מצידם מכחישים / לא מגיבים לטענות לשימוש לכאורה בעבודות כפייה במפעלים ומשתפים פעולה מלאה עם היחידה והחקירה 

זה לא הפעם הראשונה שהחברה נחקרת בנושא. היא סיפקה ליחידה את כל הממצאים שביקשה אך לא יצאה בשום הצהרה רשמית בנושא מאז פרסום החקירה. כך נראה כי היא ממשיכה לטעון כי הדבר לא נכון. ואף ממשיכה לעמוד מאחורי הצהרות העבר שלה – היא לא קשורה למפעלים באזור שינג’יאנג והם לא מספקים או לוקחים חלק בשרשרת הייצור שלה. החקירה הנוכחית מצטרפת לבקשת המחוקקים ממשלת ארה”ב לקבל מידע דומה מהחברה שהתקבלה במאי האחרון. מה יהיו התוצאות נחכה ונראה…

דילוג לתוכן