הכירו את הבעלים החדשים של מותג האופנה המקיים פטגוניה – כדור הארץ

המותג פטגוניה עובר לבעלות הסביבה. כן שמעתן ושמעתם נכון, המותג שהתווה את הדרך של תעשיית האופנה אל עבר קיימות עובר שינוי תאגידי מפתיע. כזה שיוכיח אחת ולתמיד שניתן לעשות אופנה מקיימת. עם משנים את הגישה וחושבים על הסביבה ולא על… רווח. איך הם עשו את זה, מה כל כך ייחודי במהלך ואיך כדור הארץ יכול להיות בעלים של חברה? יש לנו את כל התשובות. 

המותג פטגוניה נוסד לפני כמעט 50 שנה כמעט בטעות על ידי איבון צ’וינרד

במכתב הפתוח שפרסם באתר המותג סיפר כיצד מעולם לא רצה להיות איש עסקים. “אני התחלתי כבעל מקצוע המייצר ציוד טיפוס לי ולחבריי. ואז יצא שהתחלתי להתעסק בביגוד. ברגע שהתחלנו להבין את היקף הנזק של ההתחממות הגלובלית והחורבן האקולוגי. זה שידענו שבחלק ממנו אנחנו אשמים, בחרנו לעשות שינוי.” החברה התחייבה אז לעשות הכל כדי לשנות את האופן בה התעשייה עובדת. מבחינתם כל עוד הם עשו את הדבר הנכון והרוויחו מספיק כדי לשלם את החשבונות הם היו בכיוון הנכון. בכיוון להשפיע על צרכנים ועסקים מסביבם. 

במשך כמעט 50 שנה ותחת השגחתו הצמודה של צ’וינרד הפך המותג לנקודת ההתייחסות של התעשייה כולה. ממש כמו שחזה אז. הם היו הראשונים לייצר בגדים מחומרים מתחשבים יותר בסביבה. הם תרמו בכל שנה אחוז מההכנסות למאבק למען כדור הארץ. הם היו מבין הראשונים שזכו לקבל את תו התקן המחמיר certified B Corp. ובעצם סללו את המסלול לכל מי שהגיע אחריהם. ב-2018 מספר צ’וינרד במכתב, הוא החליט לשנות את מטרת העל. המטרה החדשה? להפוך לעסק שכל מטרתו היא להציל את כדור הארץ.

View this post on Instagram

A post shared by Patagonia (@patagonia)

וכעת זה קורה לאחר 4 שנים בלבד מאותה החלטה המשפחה מחליטה להעביר את הבעלות לכדור הארץ. 

איך הם עושים את זה? הם משנים את המבנה התאגידי של החברה ובמקום להנפיק בבורסה “מנפיקים מטרה”. על פי חוק לעומת זאת המשפחה העבירה את הבעלות לחברה ל-2 ארגונים. הראשון, קרן Patagonia Purpose שהקימה המשפחה ותנהל ולה יהיו ה 2 אחוז מכל המניות של החברה. והשני, ארגון  Holdfast Collective. שיחזיק ב-98% מהמניות וישתמש בכל דולר שהיא תרוויח כדי לשמור ולשמר את המערכת האקולוגית של כדור הארץ ולהילחם במשבר האקלים. 

“בעזרת שני הארגונים האלו נוכל להבטיח שלא תהיה שום סטייה מהכוונה המקורית של המייסד שלנו. כך נוכל לסייע לחברה לעשות בצורה הטובה ביותר מה שנועדה לעשות – להוכיח שקפיטליזם יכול לעבוד למען הסביבה.” נכתב בהצרה מטעם החברה. הרווחים לא יכנסו בחזרה למותג אלה ילכו אל הקולקטיב. המשפחב כחלק מהקרן תמשיך לקחת חלק פעיל בחברה לנווט אותה ולדאוג שאכן הכל מגיע למקום הנכון. “כאיש העסקים שמעולם לא רציתי להיות, אני עושה את חלקי. במקום לקחת את משאבי הטבע ולהפוך אותם לרווח, אני אוודא שפטגוניה יוצרת במטרה לשמור על המקור. אני הופך את כדור הארץ לבעל המניות היחיד שלנו. בכל הנוגע ללהציל את העולם, אני תמיד רציני לגמרי”.

“העולם עולה באש בצורה מילולית. אנחנו העתיד של התעשייה והעתיד מתחיל במה שאיבון עושה עכשיו” מסר יושב ראש חבר המנהלים צ’ארלס קון 

“השיטה הנוכחית של קפיטליזם אמנם עבדה אבל הביאה לנזק עצום. היא הגבירה חוסר שוויון והביא את הנזק הסביבתי למימדים שלא היו כמותם. חברות שייצרו מודל חדש לקפיטליזם דרך משמעות ומטרה אמיתית יצליחו למשוך אליהם טוב. הם יניבו עוד השקעות, עובדים טובים יותר וקהל לקוחות עם נאמן עד מאוד. זה העתיד של התעשייה אם אנחנו רוצים לבנות עולם טוב יותר”.

ממש בשבוע שעבר דיברנו כאן על האופן בו בית האופנה COACH רוצה “להנגיש” ערכים במטרה לשלש את המכירות. המטרה של כל חברה היא להרוויח אבל השאלה היא איך? ועל גבם של מי? הצעד של פטגוניה מעבר להיותו מהפכני מראה שיש את הדרך למכור אופנה, להרוויח כסף ועדיין לעשות משהו אמיתי למען הסביבה והאחר.

My Cart Close (×)

Your cart is empty
Browse Shop
דילוג לתוכן