מחיבור כלכלי לשותפות הדדית – האבולוציה של הזוגיות

לאורך אלפי שנים היו הנישואים איחוד של שני אנשים, ויותר שותפות אסטרטגית בין שתי משפחות. שותפות שנועדה להבטיח את הישרדותן הכלכלית ולקדם לכידות חברתית. מילאנו את חובת כלולותינו בתמורה לתחושת ביטחון ושייכות שהיו נחוצות עד מאוד. אהבה היתה עשויה להתפתח עם הזמן, אך היא בוודאי לא היתה חיונית. נישואים היו מאורע כלכלי, חברתי ופוליטי.

״אני אוהב אותך בואי נתחתן.״ לאורך רוב ההיסטוריה לא צורפו שני ההיגדים האלה יחדיו.
הרומנטיקה או התנועה הרומנטית שינתה הכול. לקראת סוף המאה השמונה עשרה ותחילת המאה התשע עשרה, בתוך ים השינויים החברתיים שחוללה המהפכה התעשייתית, גם הנישואים הוגדרו מחדש.

הם התפתחו בהדרגה ממפעל כלכלי לשותפות חברית. להתקשרות מבחירה חופשית בין שני אינדיווידואלים המבוססת לא על תפקידים וחובות, כי אם על אהבה וחיבור.במעבר בין הכפר לעיר נעשינו חופשיים יותר אבל גם בודדים יותר. בחירת בן זוג נמהלה בציפיות רומנטיות שנועדו לשמש פיתרון לבעיית הבידוד ההולך וגובר שנגזר מהחיים המודרניים. נישואים היו חוזה לכול החיים, עם מעט מאוד דרכי מוצא. נשבענו להיות יחד בטוב וברעעד שהמוות יפריד בינינו.

נקודת מפנה ששינתה את הזוגיות באופן משמעותי היתה התנועה הפמניסטית. אמצעי מניעה וזכויות הפלה העצימו נשים ואפשרו להן לקחת שליטה על אהבותיהן ועל חייהן. הודות לחוק הגירושים ללא אשם שחוקק בקליפרוניה ב-1969 עזיבת נישואים לא מאושרים היתה עכשיו אפשרות עבור כול אישה. ומרגע שאפשר לעזוב את הנישואים, אנחנו זקוקים לסיבה טובה יותר כדי להישאר. בעבר היתה המשמעות של מונגמיה אדם אחד לכול החיים. עכשיו מונוגמיה פירושה אדם אחד בכול זמן נתון.

הכנסנו אהבה לנישואים, צרפנו סקס לאהבה, סקס לצורך הולדה הוחלף בסקס לצורך בילוי.

הציפיות שלנו מהנישואים הם גם רצון לביטחון, ילדים, רכוש ומכובדות. יחד עם זאת אנחנו גם רוצים שבני הזוג שלנו יאהבו אותנו, יחשקו בנו, יתעניינו בנו, יהיו החברים הכי טובים שלנו. אנחנו מצפים שאדם אחד יתן לנו את מה שבעבר סיפק לנו כפר שלם. לא פשוט. יש לנו היום את הזכות לחיות בעידן שהכול אפשרי. אנחנו יכולות לבחור עם מי, מתי ואם בכלל להינשא. כמעט הכול פתוח בפנינו ואם חשבנו שזה קל אז חשבנו. אבל הנה כמה מילים שאולי יעזרו לפלס את הדרך למצוא את האחד שלך:

קודם כול תאהבי את עצמך, תקשיבי לעצמך. תהיי טובה לעצמך. 

דעי שמערכת היחסים החשובה ביותר היא זו שאת מנהלת עם עצמך והיא תשפיע על כול מערכות היחסים בחייך. אז דברי גבוהות לעצמך על עצמך. כשאת מסתכלת כול בוקר במראה חייכי ותגידי אני נהדרת כמו שאני. תגידי לעצמך אני יפה כמו שאני. תלמדי, תתפתחי, תבני לעצמך מקצוע עם משמעות. תדאגי שיהיה לך חשבון בנק משלך, תהיי עצמאית עם נפש מלאה. עכשיו עם התרמיל שלך מלא בכול המתנות שאת, צאי לעולם ותפגשי את האחד שלך. האחד שיהיה חבר לחיים, שיהיה נדיב וטוב לב. שיראה אותך ויאהב אותך ככה כמו שאת. את, כמו גלידה נפלאה, מתוקה כמו שהיא. הוא הקצפת. אם מוסיפים אותו לגלידה הוא הופך את הגלידה למדהימה. אבל גלידה לא חייבת קצפת כדי להתקיים. גלידה יכולה להיות מדהימה בפני עצמה. צאי לעולם עשירה בכול הטוב שבך, ותמצאי בן אדם שתהיה לך איתו שותפות הדדית מדהימה.

My Cart Close (×)

Your cart is empty
Browse Shop
דילוג לתוכן