BringThemHomeNow#

GMBH סגרו את שבוע אופנת הגברים בפריז בתצוגה פרו פלסטינית ובחירה אנטישמית 

אתמול בערב נסגר שבוע אופנת הגברים בפריז בתצוגה של מותג האופנה הגרמני GMBH. מותג שידוע בכך שהוא מעורר מחלוקת אך אתמול חצה קו אדום עם קולקציה פרו פלסטינית ומערכות לבוש שמעודדות את ה"התנגדות". סרטון שעלה ל-WWD ובו מדבר אחד המעצבים בהתחלה נמחק. אז מה היה שם ומדוע צריך להחרים (בעיני) את המותג?

מעצב גרמני ממוצא טורקי ומעצב נורווגי ממוצא פקיסטני מעלים תצוגת אופנה אנטישמית שמקדשת פריטי לבוש המזוהים עם אינתיפאדה, מלחמות והמאבק הפלסטיני. נשמע כמו בדיחה לא? 

אלא ששום דבר מצחיק לא היה בתצוגת האופנה של המותג הברלינאי GMBH אתמול. בסרטון שמאז נמחק מעמוד WWD, נפתחה התצוגה בנאום ארוך של אחד המעצבים שקרא להפסקת אש מיידית, החזרת החטופים ופלסטין חופשית. "אבל הוא אמר שיחזירו את החטופים" אמרה לי חברה, אז אמר. לקרוא להחזרת החטופים ואז להעלות קולקציה שלמה שעושה גלוריפיקציה לסמלים המשויכים לטבח, רצח ומלחמה היא סטירה מצלצלת. 

הקולקציה כולה מנתה כ-35 מערכות לבוש. מתוכן 5 הציגו כאפיות, 4 מהן כיסוי ראש מלא. 7 לוקים בצבעי דגל פלסטין וכמובן שימוש באבטיח כסמל "מגשר". עוד אפשר היה לראות הדפס שנראה כמו הלוגו של האום. אם בזמן שצעדו הדגמים על המסלול עוד היה אפשר אולי להתעלם מצמד המילים "פלסטין חופשית" ואולי לדמיין שיש רצון לדבר על הקונפליקט… כאשר עלו המעצבים על המסלול כאשר הם עוטים כאפיות בעצמם היה ברור שהם תופסים צד. היה ברור שאין פה שום מסר שלום, אלא ניסיון לתאר צד אחד כחלש ולעשות גלוריפיקציה ל"מאבק" שלו. כרגיל, אנשים בלי שום קשר לנעשה באזור מגיבים לנושא שאין להם עליו שום מידע ומהדהדים פרופגנדה שקרית. 

קצת על הכאפייה – כיסוי ראש שמזוהה עם גברים ממדינות ערב שהפך עם השנים לסמל המאבק הפלסטיני

אי אפשר להשתמש בכאפייה על המסלול מבלי לדעת את הקונטקסט שלה. וצמד המעצבים בנג'מין אלכסנדר האסבי ושירק איסיק בהחלט ידעו מה הם עושים. הכאפייה הייתה במשך מאות שנים פריט לבוש המזוהה עם גברים ערביים שחיים בארצות מדבריות. היא הייתה משמשת להגנה מהשמש אך הפכה עם השנים ובזכות אנשים כמו יאסר ערפאת לסמל המאבק הפלסטיני. הכאפייה הפכה במדינת ישראל ומדינות האזור מזוהה עם ההתקוממות הפלסטינית האלימה נגד מדינת ישראל (אינתיפאדה). הפריט שהיה מגן על מהשמש הפך עם לזה שמגן מזיהוי בעת שהעוטים אותו פורעים, רוצחים ומבצעים שלל מעשי אלימות. 

ובעוד הכאפייה הפכה מאז כמה פעמים לאלמנט אופנתי שעלה על מסלולי התצוגות בקונטקסטים שונים. הזמן והמקום ברורים. זמן בו הכאפייה שימשה עזתים להיכנס למדינת ישראל, לרצוח לאנוס ולשרוף חפים מפשע. זמן בו ברחבי העולם משתמשים באותה כאפייה כאות הזדהות עם אותם עזתים. וכן גם זמן בו אותם פרו פלסטינים תוקפים יהודים ברחבי העולם, מפיצים שנאה, מעודדים אנטישמיות ומציתים גלים של אלימות.

אם תשאלו אותי, מדובר בתצוגה שקוראת לאלימות, שמייצגת בורות ובעיקר מונעת שלום אמיתי. 

היום בבוקר התפרסם במגזין WWD הסרטון בו קורא המעצב לפני התצוגה להפסקת אש, החזרת החטופים וסיום הכיבוש. כמה שעות לאחר מכן הוא נמחק מהחשבון של המגזין ואין לו זכר באינטרנט. לפני 3 ימים עלה בעמוד המותג סרטון ובו המעצבים בראיון מאחורי הקלעים של תצוגת 2018. המראיין שואל אותם אם הם לא מפחדים להביע עמדה כל כך פוליטית. והשניים עונים בלי היסוס "אי אפשר להישאר ניטרליים בתקופה כזו". פרסום הסרטון הזה מבהיר, המעצבים ידעו מה הם עושים והם עומדים מאחורי הבחירה שלהם. 

הערך המרכזי של הקולקציה, מסר האסבי לג'ואל דידריך ממגזין WWD, הוא סובלנות. "הקולקציה והשם שלה (שהיא משחק מילים על שם האו"ם) היא אמירה חזקה נגד לאומנות. שאני חושב שזו באמת הבעיה ומה שאנחנו מפחדים ממנו הכי". היינו מצפים שאדם שקורה להקמת מדינה פלסטינית… לעם הפלסטיני… לא יצא נגד לאומנות. אלא הפחד הוא לא מהלאומנות הפלסטינית אלא הלאומנות הישראלית. זו שכנראה על פי דעתו אחראית למצב שנוצר. 

בסיקור שעלה על התצוגה של GMBH במגזין WWD על ידי ג'ואל דידריך נכתב כי המעצבים תמיד פעלו נגד דמוניזציה של מוסלמים. 

"מבלבל לראות שהמעצבים השאירו מקום לפרשנות שלילית" כתב בסיקור שלו. אך הבלבול שנוצר אצל דידריך הוא דוגמא מושלמת לחוסר הידיעה וההבנה של האירופאים בנושא. מי שמבין לעומק את המצב והמלחמה לא יכול לצאת מבולבל מהתצוגה. הוא מכיר את הצבעים, הסמלים והמשמעויות שיש אפילו "לאבטיח המגשר". זה המשמש בעצם את הפרו פלסטינים להפצת פרופגנדה ברשתות החברתיות מבלי להיחסם.  

על פי הסיקור הנוכחים ישבו ודמעו. אלא שקולקציות מהסוג הזה הם הסיבה שכל כך קשה להשיג שלום. תצוגה חד צדדית ומעוותת של האמת. כזו שמעלה על נס סממנים של אלימות ורצח ומונעת בעתיד כל שיח אמיתי של דו קיום. רציתם לשרוף בלנסיאגה על קמפיין "פדופילי"? מקווה שתשרפו באמת GMBH על הפצת אנטישמיות ותמיכה במי שקוראים להשמיד אותנו.

Translate
דילוג לתוכן