BringThemHomeNow#

ענקית האופנה האולטרה מהירה Missguided פושטת רגל ומותירה אחריה שלל נפגעים

נראה שלא הכל זוהר אצל ענקיות האופנה האולטרה מהירות, לפחות לא אצל Missguided. החברה הבריטית שדיברנו עליה פה לא פעם, איך אפשר לשכוח את קונספט הביקיני בפאונד, באופן רשמי פושטת רגל. על פי דיווחים בעולם החברה חייבת מיליונים לספקים שלה ולא שילמה לחלקם מאפריל. אותם ספקים התאספו מול משרדי ההנהלה במנצ'סטר לפני ימים ספורים ודרשו לקבל את אשר מגיע להם. ולמרות שכונס הנכסים מסר כי יש ההתעניינות מצד חברות אופנה שונות לרכישה. הליכי פשיטת הרגל כבר החלו. אז מה קרה שם והאם המחדל ב-Missguided משקף מצב תעשיית האופנה האולטרה מהירה כולה?

חברת האופנה ה"אינטרנטית" הוקמה ב-2009 וצברה תאוצה בתקופה בה רבים מהרוכשים נטשו את החנויות הפיזיות לטובת הקדמה. בשנתיים האחרונות, בעקבות מגפת הקורונה, החברה צמחה במהירות והגיעה לשיאים חדשים. אך המצב לא החזיק לאורך זמן. שכן כאשר הסגרים נגמרו והקונים נהרו לחנויות ווליום המכירות ירד משמעותית. מכה נוספת חטפה החברה ממש לאחרונה בגלל האינפלציה הגואה. 

על פי מגזין Dazed ב-10 למאי הגישו ספקים של החברה עצומה לענקית האופנה המחייבת אותה על פי חוק לפירוק נכסים.

וכך נוצר המצב בו אלמלא ימצא קונה לעסק, החברה תתפרק ותותיר אחריה שלל נפגעים. על פי עיתון הגרדיאן אותם ספקים, מבריטניה ומחוץ לה, לא קיבלו תשלום חודשים ארוכים. ואף החברה ביקשה מהם גם הנחה על הזמנות שכבר סופקו. חלק מהספקים סיפרו לעיתון כי נאלצו לפטר עובדים ובמידה ולא יקבלו את הכסף המגיע להם יאלצו לסגור את המפעלים. וכן גם לא יוכלו לשלם לעובדים על העבודה שכבר עשו. מאז פרסום הידיעה הזו בציבור יצא החברה בהצהרה ברורה בה נכתב כי "Missguided מודעת להליכים המשפטיים שנוקטים נגדה נושים כאלו ואחרים. והיא עושה כל שביכולתה כדי לתת מענה לנושא במהירות". דיווחים מהיומיים האחרונים טוענים כי נתוני החברה שהוצגו למשקיעים בחודשים האחרונים שונים לגמרי מאשר נחשף עתה בתהליך הפירוק. 

זו לא הפעם הראשונה שענקית האופנה האולטרה מהירה מגיעה למצב הזה.

בסתיו שעבר היא עמדה בפני פשיטת רגל. אך ברגע האחרון חברת ההשקעות הבריטית Alteri הצליחה למצוא לעסק מימון חדש. אז הודיעו על צמצומים ותכנית רחבת היקף לשנות את פני העסק מקצה לקצה. היה נראה שהחברה במסלול הנכון ליציאה מהמשבר ואז הגיעה מכה נוספת. לפני חודש הודיע מייסד החברה, ניתין פאסי, על עזיבתו וכן גם על הצורך בחיפוש אחר משקיע חדש. מאז התפרסמו מספר ידיעות על חברות אופנה גדולות המעוניינות לקנות את העסק. JD ספורט (שהושקה ממש לפני שבועיים בארץ), SHEIN ואפילו ASOS נחשבים קונים פוטנציאלים. אך אף אחד מהם עוד לא הגיש הצעה רשמית. נכון לעכשיו האתר פועל כרגיל במאמץ להמשיך למכור את הסטוק שנשאר. 

ה"נפילה" הזו של Missguided היא הצצה מושלמת אל מאחורי הקלעים של תעשייה שצומחת מהר מידי. ה"נפילה" מעידה על מבנה עסקי לא יציב. מבנה המבוסס צמיחה על גבם של אחרים לצורך אחד בלבד – רווחים. Missguided הוא רק מותג אחד בין עשרות מותגי אופנה אולטרה מהירה שצמחו בשנים האחרונות ופועלים בדיוק באותה השיטה. ייצור והפצה המונית של בגדים טרנדיים וזולים בצורה לא פרופורציונאלית. רובם המכריע של המותגים הללו בבעלות פרטית דבר המונע בפועל לדעת מה מתרחש שם מאחורי הקלעים. אך בעוד הם מדווחים על רווחים, נהנים מחסור השקיפות ומתרחבים בהיקף חסר היכר. העולם מסביבם משתנה. כך לא נופתע עם בעתיד הקרוב נראה חברות דומות מגיעים לאותה הנקודה… 

Translate
דילוג לתוכן