הקונגלמרט ריצ’מונט מאחד כוחות עם farfetch ויוצר את הפלטפורמה הגדולה בעולם לאופנה

עברו 6 שנים מאז ג’ון רופרט, המייסד של קבוצת ריצ’מונט ובעל השליטה בה, הציע לחבריו לתעשייה ומתחריו לפתוח פלטפורמה ניטרלית לאופנה. כזו שתיבנה סביב yoox וnet-a-porter. אבל כלום לא קרה עד השבוע. בשישי, הודיע הקונגלמרט שהוא במגעים אחרונים עם farfetch שתחבור אליו כדי לפתוח פלטפורמה משותפת. פלטפורמה בה ימכרו אופנה, מותגי יוקרה ותכשיטי יוקרה. אבל מה זה אומר על השוק? ואיך זה ישפיע עלינו הצרכנים? 

על פי מגזין WWD פלטפורמת המכר תהיה כזו שאין לה בעל שליטה אלא בסיס בעלי מניות מגוון.

היא תוכל לנצל את הטכנולוגיה של farfetch ולאפשר למותגים שעד כה לא נמכרו באונליין (דוגמת קרטייה) להצטרף למשחק. על פי המגזין ישנם עוד קונגלומרטים ושחקנים מרכזיים בשוק שמחכים לראות כיצד הסיפור יתפתח. ומוכנים להיות חלק מההשקעה העתידית בפלטפורמה. בראיון נשאל ג’ון רופורט למה זה קורה דווקא עכשיו. תשובתו הייתה חד משמעית, המגפה. “צריך לסמוך על האנשים והטכנולוגיה. המעבר לאונליין שיצרה המגפה גרמה לכולם להבין כמה ערוץ כזה הוא חשוב. וגם למה יש צורך בערוץ ניטרלי”. 

בעסקה הזו נראה שכולם מרוויחים.

שיתוף הכוחות יוביל לכך ש-yoox ו-net a porter יוכלו להנות ממודל עסקי חדש שיעזור להם להפוך לעסק “היברדי”. הקונגלמרט ריצ’מונט יוכל לנצל את הטכנולוגיה של Farfetch כדי לשדרג את חווית האונליין שהוא מציע. תוך כדי שהוא מכניס יותר ממותגיו לפלטפורמה. ואם אכן יכנסו עוד שחקנים כמות ה”אפשרויות” בלתי נגמרת…

על פי יוזם המהלך, המעבר של השחקניות הגדולות בשוק מ”מתחרות” ל”שותפות” יוכל להביא לשינוי גדול בשוק עצמו. החל מהורדת עלויות והתייעלות שתשפיע לטובה על חווית הקנייה של הצרכן. ועד האפשרות להפוך את כל תעשיית האופנה לירוקה יותר עקב כך שכולם עובדים יחד כדי למזער לשדרג את התעשייה מבלי “להתחרות”. אך בכל “מעבר” כזה יש גם את החשש שהאנשים שעומדים מאחורי האופנה ומרוויחים ממנה “ישכחו” את האג’נדה ויפעלו לטובת עצמם. לטובת מקסום רווחים על גב הצרכנים והסביבה. פלטפורמה אחת כוללת היא בעצם מונופול וכולנו (במיוחד בארץ) יודעים איך מונופולים עובדים. 

נראה ששוק האופנה כולו משלב ידיים. עכשיו רק נותר לראות האם מדובר בשינוי חיובי לסביבה ולתעשייה כמו ש”הגה” ג’ון רופרט לפני 6 שנים. או מהלך שהולך לחסל אחת ולתמיד כל אפשרות של צמיחה חיובית בתעשייה הזו.

My Cart Close (×)

Your cart is empty
Browse Shop
דילוג לתוכן