פלטפורמת היד שנייה המפורסמת שאוסרת מכירת אופנה מהירה

הפלטפורמה המובילה בעולם למכירת יד שנייה ופריטי מעצבים, וסטייר קולקטיב יצאה בהצהרה רשמית היום. החל מיום שישי הקרוב היא אוסרת מכירת אופנה אולטרה מהירה בפלטפורמה שלה. הצעד הוא המשך ישיר למאמץ של החברה למצב עצמה כחברה פרוגרסיבית המקדמת צריכה איטית ואיכותית. אבל מה זה אומר בעצם? וכן גם האם זה יצליח לעשות שינוי בתפיסה והצריכה של אופנה מהירה?

בהצהרה הרשמית של חברת וסטייר קולקטיב מסר, דוניה וון, ראש תחום הקיימות כי "לפריטי אופנה מהירה אין ערך, ואפילו פחות ערך בשוק היד השנייה.  על פיו החברה "נוקטת בצעד הזה כי אנחנו לא רוצים לקחת חלק בתעשייה שיש לה השלכות יוצאות דופן על הסביבה והחברה." שכן וסטייר מאמינה כי השיטה בה עובדת תעשיית האופנה המהירה שגויה. ומקדמת ייצור יתר וצריכת יתר של פריטים באיכות נמוכה שמייצרת זיהום אדיר.  

הרשימה המלאה של מותגי האופנה האולטרה מהירה שהמותג אוסר לא תפתיע אף אחד אבל מסמנת קו ברור לכל מי שתהה מי הם "המותגים המזהמים"

בין השמות שנכנסו לרשימה תוכלו למצוא מותגים כמו: אסוס, בוהו, פאשן נובה, קרן מילאן, קואסט, דורותי פרקינס, מיס סלפרידג', מיסגידד, נייקד, נאסטי גאל, אוסיס, פריטי ליטל טינג, שיין, טזניז, טופמן וטופ שופ. חלק מהמותגים ברשימה, כדרך לנסות להחזיר אליהם את ההכנסה, כבר ייצרו פלטפורמות יד שנייה בהן אפשר לסחור בפריטים שלהם. 

נכון לעכשיו החברה הודיעה על החרמת מותגי אופנה אולטרה מהירה. כל המוצרים הרשומים מהמותגים הנ"ל יעלמו מהאפליקציה ביום שישי. עוד לא ידוע מה יעלה בגורל חברות אופנה מהירה רגילות כמו זארה או מנגו. אך כן נמסר בהצהרה כי "ההחרמה" תתקיים בגלים. ושכן יהיו עוד מותגים שיצטרפו לרשימה האסורה בעתיד. 

חברת vestiaire collective נפתחה ב-2009 כדי לייצר מקום שכל מטרתו לנווט מחדש את תעשיית האופנה לכיוון מקיים יותר. 

הפלטפורמה נפתחה כדי לקדם אופנה מעגלית כאלטרנטיבה להתנהלות הבזבזנית של תעשיית האופנה המהירה. האפליקציה איפשרה לכלל הלקוחות הרשומים שלה למכור ולקנות בצורה בטוחה ושקטה. מאז הקמתה צברה האפליקציה פופולריות רבה. והיום כבר מוכרת באופן רשמי ובלעדי את העודפים של בתי אופנה כמו אלכסנדר מקווין וכן גם אתרי סחר כמו Mytheresa. 

זו לא הפעם שפלטפורומות יד שנייה מחרימות מותגים. אלא שבפעמים הקודמות מדובר היה בחרם על מוצריו של לא אחר מאשר קניה ווסט. האם העובדה שאי אפשר יהיה למכור את הפריטים הללו הלאה יגרום לצרוך אותם פחות? נחייה ונראה

Translate
דילוג לתוכן