מוצרי YEEZY יורדים מהמדפים אבל מה יהיו ההשלכות האקולוגיות של החרם על קנייה? 

כן שוב פעם קניה, אבל הפעם מנקודת מבט אחרת (מבטיחות שזה הפעם האחרונה, לפחות לשבוע הקרוב). אז למה התכנסנו שוב? כי חברות הענק המחזיקות במוצרי YEEZY מורידות אותם מהמדפים כחלק מהחרם הנרחב על האמן. ולמרות שמדובר בצעד חשוב כנגד גזענות יש פה השלכות אקולוגיות רחבות היקף שאסור להתעלם מהן. אז מה יעלה בגורלם של מאות אלפי מוצרים ייזי שיורדים מהמדפים? מה זה אומר מבחינה אקולוגית? ואיפה עומדים המותגים הישראלים? 

לא הופתענו לראות בימים האחרונים מותגים רבים שמחרימים את האמן ומבטלים איתו עסקאות. 

ווג היה הארגון הראשון שיצא נגד ההתנהגות של האמן ואתמול יצאה הודעה לא רשמית בה נטען כי אנה ווינטור לא מסכימה לעבוד איתו יותר. אדידס שבתחילת הסקנדל הודיעה שהיא רק מקפיאה את יזיי ותבחן צעדים. אתמול באופן רשמי ביטלה את החוזה עם ווסט. בית האופנה בלנסיאגה הוריד את תמונותיו מכל מקום והודיע כי הוא מנתק איתו כל קשר. הבנק של ווסט, ג’י פי מורגן צ’ייס, הודיע לו שיפסיק לשרת אותו.  ועכשיו יש גל חדש של מחאה בצורת הורדת מוצרים מהמדפים. חברת GAP שאיתה חתך דווקא קניה ווסט את השת”פ הודיעה ראשונה כי היא סוגרת את האתר הייעודי של השת”פ ומורידה את המוצרים מהמדפים.  אחריה הלכו foot locker, אתר הריסייל The realreal וככל שהזמן עובר אנחנו מצפות לשמוע על עוד חברות ומותגים שנוקטים באותה השיטה. 

אלא שהורדת ייזי מהמדפים לא אומרת בהכרח מה יעלה בגורל מאות אלפי הפריטים (*בערכה בוטה) של המותג…

אתר הריסייל  The realreal ימשיך למכור את הסחורה הקיימת. אך בהודעה מסודרת הודיע כי לא יקבל מעתה פריטים של המותג. בעוד בהודעה של אדידס רק נאמר כי תפסיק לייצר את הליין. וכן גם שתוריד את המוצרים הקיימים בחנויות ובאתר “מהמדפים”. לא נמסר שום מידע מטעמה או מטעם ענקית האופנה האמריקאית גאפ, על מה יעלה בגורל אותם מוצרים. אם ניקח בחשבון שבכל דרופ יוצאות לשוק בסביבות ה-40 אלף זוגות נעליים של המותג. מדובר בהמון מוצרים שבזבזו משאבים וזיהמו את הסביבה בייצור שלהן. ועכשיו יזהמו את הכדור בפעם השנייה כאשר ילכו לפח. 

ואיפה עומדים המותגים הישראלים שמחזיקים את המותג? 

אתר SHOESONLINE, האיקומרס השני בגודלו בישראל, כבר יצא היום בהודעה שהוא מתכוון להוריד את מוצרי ייזי מהאתר. “כאתר אופנה והנעלה מוביל בישראל, היה לנו קשה לצפות מהצד באמירותיו האנטישמיות של קניה ווסט בידיעה שמוצריו נמכרים באתר שלנו. כעת הודיעה חברת אדידס העולמית שהיא מנתקת עימו מגע מסחרי. אנו מרגישים מחויבות להוריד את קו המוצרים של ווסט לאדידס מהאתר שלנו”. פנינו לחברה לברר מה יעלה בגורל אותה סחורה. ונמסר לנו כי היא חוזרת אל המפיץ בחול אשר ידע להתנהל איתה. 

על פי נתונים של המשרד להגנת איכות הסביבה בארה”ב ב-2018 נזרקו לפח כ-13 מיליון טונות של בגדים והנעלה ברחבי המדינה. תעשיית האופנה העולמית גם ככה סובלת מייצור יתר. ועל פי מחקרים 30% מהפריטים המיוצרים בכל שנה בכלל לא נמכרים. ו-70% מכלל המוצרים שכן נמכרים מסימיים את חייהם בפח. אז בואו נקווה שמוצרי YEEZY שלא נמכרו לא יסיימו ככה סתם את חייהם. נחזיק אצבעות שינוהלו בצורה נכונה ולא יזהמו בפעם השניה את כדור הארץ…

My Cart Close (×)

Your cart is empty
Browse Shop
דילוג לתוכן