BringThemHomeNow#

אופנה היא לא העיקר בתערוכה ״אלבר אלבז מפעל החלומות״

ביום חמישי הקרוב תיפתח במוזיאון העיצוב חולון תערוכת האופנה "מפעל החלומות" על חייו ויצירתו של מעצב-העל אלבר אלבז. אלא שבפועל היא הרבה יותר מאופנה. אם ב"נשף" קיבלנו מנה גדושה של אופנה ונחשפנו לעיצוב ישראלי במיטבו. ב"מפעל החלומות" האוצרת יערה קידר לוקחת אותנו המבקרים למסע אל ליבו של המעצב. מסע החושף בפנינו את סוד ההצלחה והמהות של אלבר אלבז. וזה הרבה מעבר ל… אופנה. 

את יום יציאת הקולקציה של בית האופנה לנווין עם ענקית האופנה H&M לעולם לא אשכח. 

ההתרגשות בבית משפחת זאנטקרן הייתה בשיאה. התעוררנו מוקדם, הודענו בבית הספר שאנחנו חולות וטסנו לקניון עזריאלי לעמוד בתור. אני זוכרת איך חיכינו, רעות, אמא שלנו ואני, בתור אל מול חלונות הראווה הצבעוניים. נפעמות מהכישרון האדיר שהוא אלבר אלבז. מהצבעים הגזרות וה"אושר" שמתפוץ מהן. מאז שהיינו קטנות היינו שומעות על כשרונו והישגיו של אלבר. סגנון העיצוב שלו והצבעים שבחר היו האהובים ביותר על אמא שלנו. ההגעה של הקולקציה לארץ הייתה הדרך שלנו לזכות בחלק קטן מהעשייה האדירה שלו. 

את אותה התרגשות בדיוק חווינו גם היום כשנכנסנו לחלל התערוכה "מפעל החלומות" שתפתח בחמישי הקרוב במוזיאון העיצוב חולון. 

התערוכה חוגגת את מפעל חייו והאיש עם הלב הענק שהיה. האמת היא שלמרות הצפייה האדירה הסכמנו מראש שההגעה היא דבר יותר עצוב משמח. כי בעצם חשבנו לעצמנו… אנחנו חוגגים את לכתו. אבל "ההסכמה" עפה מהחלון בשנייה שנפתחה הדלת של מוזיאון העיצוב חולון. רק המראה של שמו מתנוסס בענק מעל מדרגות החלל הראשון גרמו ללב שלנו לפעום בחוזקה ולדמעות להתחיל לזרום. "במרחק הליכה מהמקום שאנחנו נמצאים עכשיו גדל ילד חולם בשם אלבר שהלך לבית הספר עם שני תיקים. אחד לספרים ואחד לחלומות. "מפעל החלומות" מכבדת את דרכו ומזמינה את המבקרים לחוות את המסע והחלום של אלבר. מעל לכל רציתי לאפשר לקהל להרגיש איך זה להגשים חלום." אמרה יערה קידר אוצרת התערוכה במסיבת העיתונאים.

ואכן זו התחושה הנפלאה שחשנו כאשר עברנו מחלל לחלל. 

בחלל המרכזי מוצג חלק מגוף העבודות שלו לאורך שנים. והוא מסודר על פי הערים בה מסעו עובר. עוד ניתן לראות ציר זמן מופתי ומעורר השראה בו מוצגים חומרי ארכיון אישיים ומרתקים. החל מאיורי האופנה שהיה מצייר במחברות בית הספר, כתבות על עיצוביו שנעשו עליו כאשר היה סטודנט בשנקר ועד לאצבעון שניתן לו מניצולת שואה שהיה נושא עימו לאירועים חשובים. בקומה העליונה של המוזיאון מוצגים העיצובים השונים שיצרו בתי האופנה והמעצבים הגדולים לתצוגה LOVE IS LOVE שנעשתה עבורו. כבוד שלא זכה לו אף מעצב מעולם. מדהים היה לראות כיצד כל מעצב אופנה (ומדובר בטובים בעולם) יצרו הומאז' לאדם שהיה וקו העיצוב יוצא הדופן שלו. לא מפתיע שרבים מהם בחרו ליצור עיצובים שעסקו בעיקר, באיש שהיה.   

אך עם כל הכבוד לפריטי האופנה, החלק שתפס את תשומת ליבנו דווקא היה חומרי הוידאו השונים. 

במסיבת העיתונאים סיפרה קידר כיצד התערוכה מעבירה את המסר של אלבז לעתיד. אם תשאלו אותי אלו קטעי הוידאו השונים הפזורים לאורכה שמצליחים ללכוד את המהות של הכל. ב-4 קטעי הוידאו ניתן לשמוע את אלבז בכל פעם בשלב אחר בחייו. בין אם בימיו בשנקר, בתצוגה של לנווין, נואם באירוע או מספר בקצרה את סיפור חייו. דבר אחד בולט בכולם, אלבר אלבז היה קודם כל ומעל לכל בן אדם. הוא ראה כל אחד ואחת שנקרא בדרכו. הוא היה סקרן ללמוד, לגלות, לעשות טוב ויצר מאהבה.

"מי שזכה להכיר את אלבר לעולם לא ישכח אותו." אמר אחיינו אלון במסיבת העיתונאים. "הוא חדר לכל לב וכל נפש. הוא ידע לגרום לכל אדם לחוש מיוחד. אני מקווה שכל מי שיגיע לתערוכה יזכה לחוות את האהבה של הדוד שלי." לנו בהחלט יצא לחוות זאת בביקור שלנו. וזו על פי דעתנו המסר עליו קידר דיברה. 

אם אפשר לסכם במילה אחת את הביקור אבחר במילה "לב".

שכן לאחר ביקור ממושך ומרגש הדבר שהכי ניכר מגוף התערוכה הוא שאלבר אלבז היה המשמעות של המילה. הוא חי ויצר מהלב ובאהבה. עם האנשים שאהב ועבור האנשים שאהב. זה מה שייחד אותו והביא אותו לגדולתו ואני מפצירה בכל אחד ואחת לבקר בה כי האופנה היא תוספת מהפנטת אבל לא העיקר…

Translate
דילוג לתוכן