איך שבוע האופנה קופנהגן הוכיח שיש תקווה לתעשייה ולחברה כולה

שבוע האופנה קופנהגן מנסה כבר שנים לקבל הכרה בינלאומית רחבה יותר. ובעונות האחרונות הוא אף מצליח להשיג את המטרה בזכות השינוי שעבר. משבוע אופנה רגיל – לשבוע אופנה מקיים. הנורדים עשו הכל כדי לשים את ההתחשבות בסביבה בראש סדר העדיפויות של האירוע וזכו לשבחים מכל עבר. בעונה האחרונה הוא נתן פוש נוסף והגדיל את התמיכה במעצבים צעירים. הכל במטרה לייצר פרוטוטייפ חדש שיהווה דוגמא לתעשייה כולה. לפני שבוע הסתיים שבוע האופנה קופנהגן לסתיו חורף 23′. ודבר אחד היה ברור, התהליכים האידיאולוגים מחלחלים גם לעיצובים שנראים על המסלולים. מה הכוונה? אשמח להסביר.

בשבוע האופנה קופנהגן האחרון היה ניתן לראות 2 מגמות עיצוב בולטות שהשתלטו על המסלולים וחלחלו מהשינויים של המערכת.

בכדי לייצר שבוע אופנה שעומד בתו התקן המקיים והמחמיר של הנורדים האירוע כולו דרש שינויים מהותיים. כל מותג צריך היה לעמוד בשורה של כללים נוקשים בכדי להיות חלק. כך לדוגמא, מותג אשר רוצה להשתתף יצטרך לעבוד לפחות עם 50% חומרים ממוחזרים או ממוחדשים. להוכיח שכל העובדים בשרשרת האספקה שלו מועסקים בהתאם לתקנים בינלאומיים. לעצב פריטים שיהיו רלוונטים לאורך זמן. לתכנן תצוגה שתהיה זירו וויסט. ואלו רק סעיפים בודדים מרשימה מורכבת הכוללת 6 נושאים מקיפים.

ולמרות שרוב המעצבים הנורדים כבר פועלים בצורה מקיימת, תנאי הקבלה הנוקשים גרמו לתעשייה המקומית כולה  להתייעל. ונראה כי תהליך ההתייעלות הזה חלחל אל המעצבים שיצרו קולקציות המשקפות 2 מגמות חשובות לתעשייה כולה (וכן גם לעולם). ג’נדר ניוטרל ופונקציונאליות. 

כן, לא מדובר בנושאים חדשניים או מהפכניים אבל הנוכחות שלהן בשבוע האופנה קופנהגן היא בעלת משמעות. 

רבים רואים באירועי שבוע האופנה משהו השמור לתעשיית האופנה בלבד. זאת למרות שהשיח על הנעשה שם הפך עולמי. אבל קופנהגן ייצגה בשנים עברו את בירת האופנה “הלבישה”. פה לא תראו אומנות אקסטרווגנדית (אוקי רק קצת). נהפוכו, במשך שנים מייצג שבוע האופנה הזה את צרכן האופנה הבינלאומי הפשוט. זה שלא רודף אחר טרנדים וכנראה שגם לא מכיר אותם. זה שרוצה רק להתלבש בבגדים טובים וכל השאר לא רלוונטי לו.

כך המסלולים שמציגים לוקים נטולי מגדר ופריטי עיצוב פונקציונליים / עתידניים משקפים את העובדה שהמסרים הגדולים של שוויון וקיימות חלחלו לציבור הרחב. הוא מוכן לקבל אותם ואף ללבוש אותם בצורת בגדי יום יום איכותיים. יכלנו לראות שעל המסלולים נראו גברים ונשים כאחד במערכות לבוש זהות. גברים ונשים כאחד לובשים בגדים פונקציונליים באיכות גבוהה שיפחיתו צריכה וישמשו אותם למגוון רחב של שימושים לאורך זמן. 

ואם הקהל הכללי מצליח לקבל את 2 המגמות האלה בלבוש היומיומי שלו. אנחנו יכולים להיות בטוחים שמארגני שבוע האופנה קופנהגן הצליחו במשימה שלהם. הם הצליחו לייצר אלטרנטיבה מקיימת ורלוונטית המונעת מערכים ומצליחה גם להעביר אותם הלאה. ויותר מזה הם הצליחו להוכיח שאולי יש תקווה לתעשייה וכן גם לחברה שלנו. 

My Cart Close (×)

Your cart is empty
Browse Shop
דילוג לתוכן