BringThemHomeNow#

איך סיום העבודה עם קניה ווסט מעמיד את אדידס בסכנה כלכלית

אם תשאלו אותי, היום קנייה ווסט השיג את מבוקשו. במשך חודשים הזמר המפורסם בעט, צעק דחף וניסה בכל דרך אפשרית לצאת מהעסקה האסטרונומית שלו עם אדידס. היום, אחרי שבועיים בהם יצא בשלל אמירות מזעזעות, הוא הצליח. וכעת אדידס מאבדת את אחת הקולקציות הרווחיות ביותר בתולדותיה וכבר מודיעה למשקיעים כי הולכת להפסיד ברבעון הזה מאות מיליוני דולרים. איך זה ישפיע על  עתיד החברה? והאם זה מציב אותה בפני סכנה כלכלית? 

 מהרגע בו התחיל הסקנדל המתגלגל של הזמר לפני שבועיים ועד היום אדידס לא יצאה בשום הצהרה. 

זה גרם לענקית הספורט הגרמנית, לספוג לא מעט ביקורת על כך שהיא לא עומדת איתנה אל מול גילויי הגזענות. גם מבית. אתמול בשעות הלילה פרסמה מנהלת הסחר של החברה, שרה קאמהי, פוסט נגד החברה בפרופיל הלינקדאין. פוסט שצבר תאוצה וזכה לפרסום בכל העולם. "לא להגיד כלום, אומר הכל. עברו 14 ימים מאז שקניה התחיל להפיץ מסרים אנטישמיים ואדידס נשארה שקטה. בתוך החברה מול עובדייה וכן גם פומבית מול לקוחותיה". כתבה בפוסט בו נזפה בצמרת החברה באופן פומבי על ההתנהלות בנושא. ונראה שמשהו עבד כי כמה שעות לאחר מכן יצאה הודעה רשמית – אנחנו מבטלים את החוזה עם קניה. 

למה לא הייתה תגובה עד היום אתן.ם שואלות ושואלים? כי השת"פ עם ווסט היה חלק נרחב מהכנסות החברה. הכנסות שבלעדיהן היא עומדת בפני הפסדי ענק ואף סכנה כלכלית. 

העסקה עם ווסט שינתה את פני החברה והביאה אותה לשיאים חדשים. על פי דיווחים בוושינגטון פוסט, השת"פ עם ווסט מכניס לחברה 10 מיליארד דולר בשנה. ומהווה 10% מהכנסות החברה כל שנה, ב-7 השנים מאז יצא לאור. בזכות השת"פ אדידס הצליחה להגדיל מכירות, להגדיל את קהל היעד וההפצה שלה, להיכנס לשוק הריסייל בו שלטה נייק ואף להרחיב את ליין האת'ליזר שלה.

 Yeezy עזרה למנף את אדידס למימדי ענק. ומה לעשות קשה לוותר על תרנגולת שמטילה ביצי זהב. גם עם התרנגולת לפעמים אנטישמית. אבל הם הצליחו – "אדידס לא תסבול אנטישמיות וכל סוג אחר של הגזענות. התגובות והפעולות האחרונות של יה (קניה ווסט) בלתי מקובלות, מסוכנות והולכות כנגד הערכים של החברה שלנו. הכוללים אינקלוסיביות וכבוד." נכתב בהצהרה הרשמית. באותה נשימה החברה לא נשארה חייבת והודיעה גם כי יש לה הזכויות לכל העיצובים והיא תמשיך למכור אותם בעתיד. 

עוד נמסר בהצהרה הרשמית כי החברה תספוג הפסד משמעותי בעקבות הצעד ברבעון הנוכחי.

"לצעד יהיה השפעה שלילית לטווח קצר על ההכנסות נטו של החברה בשנת 2022, עם הפסד של עד 250 מיליון אירו." נכתב בהצהרה. מניית החברה צונחת כבר מעל לשנה ונראה שההצהרה היום נתנה לה מכה שממנה תתקשה להתאושש. בשבוע מאז יצא ווסט בהצהרות האנטישמיות, השבוע בו ישבו באדידס על הגדר, צנחה המניה ב-20%. היום בעקבות ההצהרה נרשמה ירידה של 4% אחוז והיא נסחרת כעת ב-99 יורו. בתאריך הזה בדיוק בשנה שעברה המניה של ענקית הספורט נסחרה ב-278 יורו למניה, ירידה של 60% בשנה! 

ווסט פועל כבר חודשים בכדי לפרק את השותפות הזו. הוא הוציא את כל התסכול שלו על המותג באופן פומבי וכלום לא קרה. אז הוא עלה מדרגה, יצא בהצהרות מסוכנות ולא רציונליות. כשגם זה לא הזיז את כף המאזניים, אמר בפומבי שאפילו "ההצהרות האנטישמיות שלי לא יגרמו לאדידס לוותר עליי". ובכך מרח את האנטישמיות גם על אדידס בידיעה שהחברה הגרמנית לא תוכל להישאר שקטה. עכשיו ניתן לחכות ולראות איך תצליח לצאת מהפלונטר הכלכלי והיחצני הקשה אליו נקלעה…

Translate
דילוג לתוכן