רשתות האופנה הגדולות יוצאות ממיאנמר בעקבות ההפיכה הצבאית והלחץ הגובר

שנתיים עברו מאז ההפיכה הצבאית במיאנמר, שנתיים ששינו את המדינה. כעת נראה כי היא מאבדת גם את אחד ממקורות ההכנסה והתעסוקה הכי גדולים שלה, תעשיית הטקסטיל. ענקית האופנה המהירה H&M היא האחרונה שהכריזה באופן רשמי כי תפסיק לייצר במדינה. וכעת עולות המון שאלות – מה קרה שם? ומה יעלה בגורל העובדים? 

סקטור הטקסטיל הוא הגדול ביותר במדינת מיאנמר ועובדות בו בעיקר נשים במעל ל-500 מפעלים. 

בשנה האחרונה עלו מגוון טענות על ניצול לרעה וגניבת שכר במפעלי הטקסטיל במדינה. עמותות שונות בדקו את התלונות ונכון להיום נראה כי מצב הנשים העובדות בתעשייה הזו התדרדר. כך נוצר לחץ ציבורי משמעותי שקרא לענקיות האופנה לעשות משהו בנידון. אך במדינה עם קונפליקט צבאי נראה כי אין לחברות הללו את האמצעים לעשות שינוי. אז הן בוחרות לנתק קשרים עם המפעלים ולהימנע מהאשמות של ניצול או עבדות

זאת הסיבה שראינו בשבועות האחרונים את אינדיטקס, מרקס אנד ספנסר ואפילו פרימרק מודיעות על הפסקת הייצור במדינה. רשימת הספקים של H&M נגישה לציבור ואפשר לראות כי היא עובדת עם לא פחות מ-39 מפעלים במיאנמר. המצב שנוצר לא השאיר לה ברירה אלא להודיע על יציאה רשמית מהמדינה. “אחרי בחינה זהירה של העובדות בחרנו להפסיק לייצר במפעלים במיאנמר” מסרה הענקית ל-Reuters. “אנחנו עוקבים אחר ההתפתחויות במיאנמר מקרוב ורואים עליה בקשיים להמשיך ולפעול בה בהתאם לסטנדרטים והמחויבויות שלנו.”

אלא שהיציאה תהיה מתוכננת בקפידה ותעשה בצורה זהירה שתאפשר למפעלים ועובדיהם להיערך בהתאם. 

ענקית האופנה הבטיחה שהיא תצא מהמדינה בצורה אחראית. על תוכניות היציאה שלה יהיה אחראי הארגון הגלובלי IndustriALL שהיה זה שהפיץ את המידע על הנעשה במדינה והפציר בפני החברות לא לפעול בה. אלא שיש מי שמתנגדים למהלך וחושבים שהוא יעשה את ההפך. כך סיפרה ויקי באומן מנהלת המרכז לעסקים אחראיים במדינה שהיתה גם בעבר השגרירה הבריטית בה. “אני עצובה לשמוע על ההחלטה של H&M. אני חושבת שלהחלטה הזו יהיו השלכות שליליות על אלפי נשים במיאנמר. אבל לאור הנעשה במפעלים והדיווחים שאנחנו מקבלים וכן גם העבודה שהענקית עובדת עם ארגוני זכויות שונים במטרה להבטיח את תנאי ההעסקה של העובדות… אני לא מופתעת.” 

בתקשורת הבין לאומית נראה כי רבים מברכים על הצעד שעשו ענקיות האופנה המהירה. הצעד הזה יכול להשפיע מאוד על הכלכלה במדינת מיאנמר ואולי לשנות משהו במצב המחריף בה. ומנגד, גם עם תוכנית יציאה סדורה ואחראית יהיו אלו שיאבדו את מקור פרנסתם ואולי לא יצליחו למצוא אחד שוב. רק זמן יגיד מה יעלה בגורל המדינה והנשים בה.

דילוג לתוכן