BringThemHomeNow#

למה האינטרנט חושב שבית האופנה VETEMENTS מזלזל באינטליגנציה שלו

בשנים האחרונות מנסה עולם האופנה להתנער מהתווית המזהמת שהוצמדה לו. אנחנו רואים אינספור קמפיינים "מקיימים", קווי אופנה "מתחשבים" וקולקציות תרומה שנועדו להציל את הקרחונים אבל בעצם עושות על הערכים שלנו רווח. ואנחנו הצרכנים החדשים, לא טיפשים. יודעים להסתכל לגרין וושינג בעיניים ולהצביע על הבולשיט. זו הסיבה שמותגי על רבים מנסים לעשות צעדים גדולים יותר ולהוכיח לנו שהם באמת מתכוונים ולא רק אומרים. משום מה מותג העל VETEMENTS לא קיבל את הממו. וגרוע מכך הוא יצא בקמפיין שהפך אותו כבר בחודש ינואר לבדיחה הכי גדולה של 2023. זה מה שקרה שם… 

בית האופנה VETEMENTS הוציא את הקולקציה החדשה של מותג הבת VTMNTS והבטיח שינוי מעמיק. 

הטקסט שצורף להודעה לעיתונות על קולקציית החורף 23 של VTMNTS היה שאפתני. הוא הבטיח להמציא מחדש את העלות של פריטי הלאקשרי. או במילים מדויקות "לספק ללקוח את האיכות הגבוהה ביותר של מוצרים ה"מיוצרים באירופה" בעלות הטובה ביותר!". עוד נכתב בהודעה של החברה כי השינוי מגיע במטרה להפוך את המותג לשקוף, מקיים ונגיש יותר. 

"אנשים לא מבינים שכאשר הם קונים פריט בחנות הם לא משלמים רק על המוצר. הם משלמים גם על כל מה שמסביב, החנויות, התצוגות, המפורסמים שאנחנו מטיסים בעולם ואפילו הבגדים שניתנים בחינם למשפיענים. אלו אתם שמשלמים על כל זה אבל אנחנו רוצים לשנות את המצב! ולעשות הכל יותר מקיים!" המכתב הנ"ל פורסם מאז גם בעמוד האינסטגרם של החברה וחטף אש.  ולא רק בגלל שהשתמשו בפוסט בהאשטאג #FightTheInflation (#נלחמיםבאינפלציה)… 

הפוסט שהפך ויראלי מאז צבר מאות תגובות ויצר דיון שלם על העובדה שלהוריד מחירים למען הצרכן לא הופך אותך למקיים. 

"אולי במקום להוריד במחיר תשלמו שכר הוגן לאלו שמייצרים את הבגדים שלכם?" כתב גולש אחד. "לייצר זה לא מקיים נקודה. נסו שוב."כתבה גולשת אחרת. אבל התשובה הפשוטה והמדויקת  ביותר הגיעה מתגובה של גולשת מרוסיה. "לאנשים שקונים את הבגדים שלכם לא אכפת מהאינפלציה. ובגלל הצעד הזה הם לא ירצו את הבגדים שלכם בכלל. ואני מבטיחה שאלו שלא יכלו לקנות אותם עד עכשיו גם לא יתחילו".

וכמה שהיא צדקה. הרי שאינפלציה לא משפיעה על צרכני אופנת הלאקשרי אלו שמלכתחילה היו מוכנים לשלם 800$ על סווטשירט עם לוגו. מוזר לראות ש"התרומה" שהחברה מנסה לתת ללקוחות שלה היא צריכה "נוחה" יותר ולא דווקא צריכה נכונה, ערכית ואיכותית יותר. השורה התחתונה היא – הם רוצים למכור יותר. אבל האם יש מניע מעבר?

רבים העלו את השאלה – האם הצעד הזה מגיע במטרה להרחיק את המותג מהדימויים והמצב שנוצר סביב בלנסיאגה בחודשים האחרונים? 

בית האופנה VETEMENTS נפתח ב-2014 על ידי האחים גבסליה. גורם ודמנה גבסליה. וכך מאז שדמנה ערק לבית האופנה בלנסיאגה היה נראה כי האחים מתחרים אחד עם השני. וכך גם לא פעם גם מייצרים את אותם דימויים ומוצרים. ומנסים לתפוס את המקום הראשון בז'אנר שהם עצמם יצרו. אפשר להסיק כי  הסקנדלים וההאשמות שדמנה ובית האופנה ספגו בחודשים האחרונים גרמו לגורם לקחת צעד אחורה. לנסות להתנתק מעולם הדימויים, שהפך את השניים למפורסמים, אך חוטף אש לאחרונה. הקולקציה החדשה וההצהרה הפומפוזית משקפים את זה. בעיצובים השקטים יותר, הירידה לפרטים והניסיון "לתת" לצרכן. פה לא תראו את "היומרה" של דמנה בבלנסיאגה, כי "אנחנו ב-VETEMENTS חלק מכם". 

ומה בנוגע לגרין וושינג? ההצרה מבטיחה ייצור מקיים יותר אך מדובר שוב במכבסת מילים 

לא רק שהאינטרנט לא קנה את ההצהרה. ההאשמות בגרין וושינג לא מפסיקות שכן בשום שלב לא נמסר מהחברה שום מידע בגין שינוי שרשראות אספקה, שימוש בחומרים מתחשבים יותר או אפילו סחר הוגן. כל שנאמר היה שהייצור ייתעל כלכלית במטרה לתת את המחיר הנמוך יותר מתוצרת אירופה. זו הסיבה שהאינטרנט וצרכנים רבים של המותג הרגישו שמזלזלים באינטליגנציה שלהם. דבר אחד בטוח, הריחוק מדמנה אולי הצליח אבל בית האופנה איבד את הלקוחות שלו.

Translate
דילוג לתוכן